Hukukçulardan Ezgi Mola’ya destek

08 Haz 2021

Av. Yelda Koçak, tecavüz zanlısı Musa Orhan’ın tutuksuz yargılanmasına karşı tepki gösterenler hakkında dava açılmasına ‘İpek Er’in çığlıkları yargının kulaklarında çınlayacak’ sözleri ile tepki gösterdi. Koçak, Orhan’ın devlet tarafından korunduğunu, işlemeyen hukuka olan güvenin yok olduğunu kaydetti 
 

Av. Yelda Koçak, tecavüz zanlısı Musa Orhan’ın tutuksuz yargılanmasına karşı tepki gösterenler hakkında dava açılmasına ‘İpek Er’in çığlıkları yargının kulaklarında çınlayacak’ sözleri ile tepki gösterdi

Batman’ın Beşiri ilçesinde İpek Er’e tecavüz ederek intihar etmesine neden olan uzman çavuş Musa Orhan’ın, tutuksuz yargılanmasına tepki gösteren oyuncu Ezgi Mola’ya “hakaret” iddiasıyla 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmasına kadın örgütlerinin ve hukukçuların tepkileri sürüyor.

Avukat Yelda Koçak, Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş’un, Ezgi Mola’ya destek veren 16 sanatçı hakkında suç duyurusunda bulunduğunu da hatırlatarak, Orhan’ın devlet tarafından korunduğunu söyledi.

‘Çığlıkları kulaklarında çınlayacak’

Yurttaşların demokratik tepkilerinin “seri davalar” ile baskılanmaya çalışıldığına işaret eden Koçak, hukukun insanların tepkisini sönümlendirmek üzere bir araç olarak kullanıldığını ifade etti. Mezopotamya Ajansı’na konuşan Koçak şunları dile getirdi: 

“Avukat sosyal medyada paylaştığı dilekçelerle de ne kadar militarist, cinsiyetçi, ırkçı ve saldırgan olduğunu gösteriyor. Dilekçeleri incelendiğinde bir avukat savunma dokunulmazlığını aşar mahiyette söylemlerde bulunuyor. Bu savunmalar son zamanlarda çok görünür oldu. Özellikle kadın katliamı davalarında failin avukatlığını yapanlar, savunma dokunulmazlığının sınırlarını aşıyor.”

 Fail Orhan’ın avukatının Türkiye’deki yargı pratiği ve İçişleri Bakanı’ndan büyük bir cesaret aldığına dikkati çeken Koçak, işlemeyen hukuka olan güvenin tamamen yok olduğunu vurguladı. Koçak, “Tutuksuz yargılanan bir cinsel istismar faili üstüne bir kadının ölümüne sebep olmuş. Böyle bir zihniyetin dışarıda kol gezmesine müsaade eden yargı, halktan çıkacak olan sesi de göz önüne alıyor demektir. İpek Er’in çığlıkları yargının kulaklarında çınlayacak” dedi. 

Mahkemeden Mola hakkında kararBu arada mahkeme, Ezgi Mola hakkında açılan davada “suçun belli bir ağırlığa ulaşmadığı” gerekçesiyle dosya üzerinden basit yargılama usulü olarak görülmesi karar verdi. Çok sayıda isme suç duyurusu

Musa Orhan'ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, 16 ünlü isim hakkında suç duyurusunda bulunduğunu, sosyal medya üzerinden yazılan mesajların bazılarının hakaret içerdiğini iddia edip sanatçılar hakkında suç duyurusu yaptıklarını söylemişti.

Mehmet Erkan Akkuş; Hazal Kaya, Atilla Taş, Barış Atay, Metin Uca, Hasibe Eren, Aslı İnandık, Mahsun Kırmızgül, İlkay Akkaya, Fatma Turgut, Funda Eryiğit, Serkay Tütüncü, Sarp Akkaya, Tan Taşçı, Ayşenil Şamlıoğlu, Rahşan Gülşan, Selçuk Balcı, Aynur Aydın, Ayşe Arman, Engin Öztürk, Gülenay Kalkan, İbrahim Selim, Melek Mosso, Gökhan Özoğuz, Perihan Gün  hakkında suç duyurusu dilekçelerini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim ettiklerini duyurdu.

İSTANBUL

 


Etiketler : Ezgi Mola, #MusaOrhanTutuklansın,