Hozat yanıyor: Polis yardımı engelliyor

01 Ağu 2021

Hozat’ta helikopterden açılan ateş sonucu çıkan yangın 3 gündür devam ederken, yangını söndürmek isteyenlere “güvenlik” gerekçesiyle izin verilmiyor

Dersim’in Hozat ilçesinde Amutka Karakolu'na giden zırhlı araca yapılan saldırı sonrası bölgede operasyon başlatıldı. Operasyon sonrası Dereköy ve Gedikler (Geşnek) köyleri kırsalı bombardımana tutuldu. Helikopterden açılan ateş sonrası çıkan yangın 3 gündür devam ediyor. Yangına müdahale edilmesine izin verilmiyor.  

Dersim merkezden yangını söndürmeye giden Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri, belediye ekipleri ve yurttaşlar ise, Hozat girişinde askerler tarafından engellendi. Askerler, yangının çıktığı alanın “özel güvenlik alanı” olduğu gerekçesiyle geçişlere izin vermedi. Askerler, yolu da trafiğe kapattı. 

Yangın kontrol altına alınamıyor

Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik, yangının kontrol altına alınamadığını belirterek, destek olma çağrısında bulundu

Geyik şu açıklamayı yaptı:

“İlçemize bağlı Amutka, Ormanyolu, Boydaş, Dereköy ve Çakmaklı mevkilerini kapsayan geniş bir alanda birkaç gündür süren orman yangınlarına belediye ekiplerimiz ve Orman İşletme Müdürlüğü personeli ile birlikte imkanlarımız doğrultusunda gerekli müdahalelerde bulunmamıza karşın, gerek bölge koşulları gerekse de ekipman yetersizliği sebebiyle yangın kontrol altına alınamamakta ve maalesef büyüyerek devam etmektedir. Bu noktada; doğal yaşam alanlarımızı ve yaban hayatını savunmak adına tüm halkımızı bu konuda duyarlılık gösterme ve yangını söndürmeye destek olma çağrısında bulunuyoruz.”

DERSİM

 


Etiketler : hozat'ta yangın,