Hiroşima katliamından kurtulmuştu: Sunao Tsuboi hayatını kaybetti

27 Eki 2021

ABD'nin Japonya'nın Hiroşima kentine yönelik nükleer saldırıyla gerçekleştirdiği katliamdan yaralı kurtulan, nükleer silahsız dünya için mücadele eden Sunao Tsuboi yaşamını yitirdi
 

Atom bombası olan az sayıdaki ülkelerden ABD, Hiroşima'ya atom bombası atarak büyük bir trajedi yaratmıştı. 

ABD Başkanı Harry S. Truman ve ekibinnden BM, Uluslararası yargı hesap sormamıştı. Katliamdan kurtulan ve Hiroşima'nın simgelerinden olan, nükleer silah karşıtı hareketin içinde çalışan Sunao Tsuboi hayatını kaybetti.

Sivil toplumda yürüttüğü barışçıl çalışmalarla tanınan ve 2016'da Hiroşima'yı ziyaret eden dönemin ABD Başkanı Barack Obama ile görüşerek uluslararası kamuoyunda da tanınır hale gelen Sunao Tsuboi'nin ölüm haberini ailesi açıkladı. 

Sunao Tsuboi'nin 96 yaşında anemi kaynaklı kalp ritmi bozukluğu nedeniyle 24 Ekim pazar günü hayatını kaybettiği belirtildi.

Nükleer silahların olmadığı bir dünya istiyordu

Obama Japonya’yı ziyaret ettiği dönemde Dışişleri Bakanı olan Japonya Başbakanı Fumio Kishida da sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, Sunao Tsuboi'nin nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya oluşturma çabasına değindi. Fumio Kishida, "Tsuboi ile nükleer silahların olmadığı bir dünyayı gerçekleştirme hedefimize farklı şekillerde destek sağlamış, fikir alışverişinde bulunmuştuk. ABD Başkanı Obama'nın Hiroşima ziyaretine de katılmıştı" dedi ve Tsuboi'nin düşüncelerinin yaşamaya devam edeceğini belirtti.

1.2 kilometre uzaklığında olmasına rağmen...

20 yaşındayken okula gittiği esnada atom bombasının atıldığı noktanın yaklaşık 1.2 kilometre uzaklığında patlamanın etkisine maruz kalan Tsuboi'nin vücudunda ağır yanıklar oluştuğu biliniyordu. Ortaokul öğretmeni olarak çalıştıktan sonra kendini nükleer karşıtı faaliyetlere adayan Sunao Tsuboi, nükleer silahların saçtığı vahşeti on yıllardır yurt içinde ve yurt dışında binlerce kişi ile paylaşmıştı.

Truman'ın emri ve radyasyon etkisi hala sürüyor

ABD Başkanı Harry S. Truman'ın (12 Nisan 1945 - 20 Ocak 1953 arası başkanlık yaptı) emri ile nükller saldırı gerçekleştirildi. 6 Ağustos 1945 Pazartesi saat 08:15'te ABD'nin Uranyum-235 tipi atom bombası "Little Boy" ile Hiroşima'ya atıldı. 9 Ağustos 1945'te de Plütonyum-239 tipi atom bombası "Fat Man" ile Nagasaki'ye atıldı.

Bu katliam silahları dünya tarihinde ilk kez insanlar sütünde deneniyordu. Yaklaşık 200 bin kadar kişi hayatını kaybetmişti. Yüz binlerce kişi yaralanmıştı. 

Radyasyon kaynaklı hastalıklar, kanser vakaları yıllarca insanları bırakmadı. Doğa ve insana etkileri nedeniyle hala hastanelerde insanlar tedavi görüyor. Kalp krizi, anjin, damar hastalıkları gibi hastalıklar görülüyor. Kanser ve lösemi endişesi hala bitmedi. İnsanlar kanser olacağı endişesi ile yaşarken psikolojik sorunlar ortaya çıktığı basına yansıyor.

TOKYO

 


Etiketler : Sunao Tsuboi, Hiroşima, Harry S. Truman,