Hirfanlı Barajı’nda sular azaldı

10 Eyl 2021

Tuz Gölü’nü besleyen birçok dere ve akarsuyun yolu kesilip Hirfanlı Barajı’na taşınırken, Tuz Gölü kurumaya başladı. Kuraklığın etkilediği Hirfanlı’da suların azalmasının başka nedenleri de var

Kırşehir ile Şereflikoçhisar arasında Kızılırmak üzerinde 1953-1959 yılları arasında inşa edilen enerji üretimi ve taşkın kontrolü amaçlı baraj olan Hirfanlı Barajı’nda sular çekildi. Bu seviyede çekilme ilk kez ortaya çıkarken bunun nedeni olarak son yıllarda ortaya çıkan kuraklık dillendirilirken, gölün hızla kurumasının asıl nedeni görülemiyor. Hirfanlı baraj suları azalmasının nedenlerinden biri olan Tuz Gölü’ne taşınan sular gerçeği dikkatlerden kaçırılıyor. Tuz Gölü’nü besleyen birçok dere ve akarsuyun önü kesilerek Hirfanlı Barajı’na taşınmıştı. Geçtiğimiz yıl ise bu kez devasa borularla Hirfanlı suları Tuz Gölü’ne taşındı.

Su neden taşındı?

Hirfanlı’dan 120 km devasa borular döşenerek taşınan sular gölü beslemek için değil, Tuz Gölü’nün idam fermanını yazanların göl havzasında doğalgaz depolamak amacıyla yeraltındaki tuzları eritmek içindi. Eritme işleminde kullanılacak su yeraltında bulunan ağır metallerle karışarak Tuz Gölü’ne deşarj edilmesi ise bölgede binlerce flamingonun katline yol açarken, gölde canlı yaşamın sonlanmasına neden olacak. Tuz Gölü havzasında yerin 1100 - 1500 metre derinliklerine sondaj yapılarak, yeraltında bulunan tuz tabakaları, Hirfanlı Barajı’ndan getirilen sulara eklenen kimyasallar ile tuzlar eritilerek yapay mağaralar oluşturulurken, bu depolamaya 30 yıl ömür biçildi. 30 yıl için yüz binlerce yıllık ekolojik yapıyı yerle bir eden doğalgaz depolamasından kazanan ise sadece sermaye sahipleri olacak.

Halk üzgün

Hirfanlı Barajı’nda balıkçılık yapan bir yurttaş, suyun çekilmesi ile balıkçılığın bitme noktasına geldiğini belirterek, “Kuraklığın baş gösterdiği bölgede bataklık ortaya çıktı. Balıkçıların da işini çok engelliyor” derken bir başka yurttaş ise “Türkiye’nin gerçeklerinden bir tanesi olan kuraklık maalesef Hirfanlı Barajı’nda da kendini gösterdi. Bu durum ciddi manada bizleri üzüyor. Hirfanlı, bitkiler, hayvanlar ve doğal denge açısından da çok önemli bir bölge. İnsanların kullanımı kadar, hayvanların da yaşam alanı. Bölge, filamingo, martı ve birçok kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Kırşehir ve Aksaray illeri için de bölge sosyal, ekonomi, tarım ve hayvancılık açısından da çok önemli, Seyfe Gölü’nde suların çekilmesi sonrası Hirfanlı Barajı’nda oluşan görüntüler de bizi endişelendirdi” diye belirtirken Tuz Gölü’ne taşınan sudan muhtemelen bilgileri yok.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : Kuraklık,