Hindistan 'kaygı veriyor', İngiltere normalleşiyor

11 May 2021

DSÖ, Hindistan'da ortaya çıkan ve 30 ülkede tespit edilen koronavirüsün yeni varyantını 'kaygı veren mutasyon' kategorisine yükseltti. İngiltere'de ise dün koronavirüs nedeniyle can kaybı yaşanmadı

Koronavirüs tüm dünyada yayılmaya ve can almaya devam ederken, ilk olarak Hindistan'da ortaya çıkan ve şu ana kadar 30 ülkede tespit edilen yeni varyantlar kaygı verici düzeyde.  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Hindistan’da ortaya çıkan koronavirüs varyantını, “dünyayı kaygılandıran mutasyon” olarak niteledi.

Daha hızlı bulaşıyor

Örgüt, B.1.617 olarak adlandırılan varyantın diğer varyantlara göre daha hızlı bulaştığını açıkladı. Daha önce Britanya, Güney Afrika ve Brezilya varyantları da benzer kategoriye alınmıştı. Bir varyantın, “kaygı” seviyesine çıkarılması için kolay bulaş, daha ağır hastalık ve antikora karşı direnç gibi kriterler aranıyor.

Ölümler 250 bini aştı

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan, koronavirüs salgınının önüne geçemiyor. Ülkede 23 milyona yakın Corona virüsü vakası tespit edilirken, virüse bağlı ölümler ise 250 bini aştı. Hindistan varyantı, ülkede şu an yaşanan vaka ve ölüm artışlarının sebebi olup olmadığı üzerine araştırmalar yürütülüyor.

İngiltere'de ölüm kaydedilmedi

İngiltere, koronavirüs aşısına başlayan ilk ülke olmuş ve aşılamanın hızı nedeniyle vaka sayısını düşürmüştü. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs önlemlerinin daha önce öngörüldüğü gibi 17 Mayıs’ta bir kademe daha gevşetileceğini teyit ederek, normalleşme sürecine ilişkin yeni detaylar açıkladı.

BBC Türçe’de yer alan habere göre Johnson, yeni döneme geçmek için belirlenen kriterlerin sağlandığını, ancak tüm tedbirleri bir kenara koyamayacaklarını anlattı.

Öğrencilere maske zorunluluğu kalkıyor

Hükümetin açıkladığı takvime uygun olarak 17 Mayıs’tan itibaren pubların, restoranların, kafelerin iç mekanları açılacak, oteller müşteri kabul etmeye başlayacak, sinema ve tiyatrolar uzun aradan sonra perdelerini izleyiciye açacak.

Yeni dönemde okulların ortak alanlarında ve sınıflarda öğrencilerin maske takması zorunluluğu da kaldırılacak. Johnson otel, hostel ve benzeri konaklama hizmetlerinin de Pazartesi’den itibaren açılacağını aktardı. Düğünler, resepsiyonlar ve diğer benzeri etkinlikler de 30 kişiyle sınırlı olmak üzere organize edilebilecek.

Ülkeden toplam 35 milyon 400 binin üzerinde kişiye ilk doz koronavirüs aşısı yapılırken, 17 milyon 850 binden fazla kişiye aşının iki dozu da yapıldı.

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : İngiltere Koronavirüs, Koronavirüs Hindistan,