Hidroksiklorokin neden kullanıldı?

10 May 2021

Hükümetin övündüğü Kovid-19 tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin ilacı için birçok ülke ile DSÖ bir yıldır uyarıyor ancak bakanlık listeden yeni çıkardı. Kalp krizine yol açtığı belirtilen ilaç bir yıl boyunca kullanılmış

İnan Kızılkaya/İstanbul

Türkiye’de aşılamada yaşanan sıkıntıların nedeninin bazı ilaç firmalarının ücretli aşı işin devrede olduğu iddiaları gündeme otururken, Sağlık Bakanlığı’nın 1 yıl boyunca ağır yan etkileri olan hidroksiklorokin ilacının kullandırmasına yönelik tepkiler artıyor.

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) kullanılmaması tavsiyelerine rağmen Kovid-19 tedavisinin başından beri Tükiye’de kullanılan hidroksiklorokin ilacının rehberden çıkarılması beraberinde yeni iddiaları da getirdi.

CHP Milletvekili Fikret Şahin, “Umarım ilacı protokolde tutma ısrarının arkasında stokları eritip birilerine para kazandırma amacı yoktur. Bakanlık neden beklediğini açıklamalı” dedi.

1 yıl boyunca kullanıldı

WHO’nun geçen yıl kullanımını durduğu ve Türk Tabipleri Birliği (TTB)’nin daha önce uyardığı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ise Kovid-19 tedavisinde kullanılmasını överek açıkladığı hidroksiklorokin ilacı iki gün önce tedavi rehberinden çıkarıldı.

Bakanlığın Kovid-19 tedavi rehberini güncellediği aldığı yeni kararına göre, etkinliği ve yan etkileri bir süredir tartışılan hidroksiklorokin ilacı, koronavirüs tedavisinde artık kullanılmayacak. Bakanlığın ilacı rehberden çıkarılmasını iki gün önce sosyal medya hesabından duyuran TTB, "COVID-19’a karşı etkili olmadığı gibi yan etkileri de bilinmesine ve TTB olarak tüm uyarılarımıza rağmen, hidroksiklorokin ilacı ancak bugün Sağlık Bakanlığı tarafından rehberden çıkarıldı" denildi. Açıklamada, "Bilimsel bilgiden yana olmaya ve doğruları söylemeye devam edeceğiz!" ifadeleri de kullanıldı.

TTB: Bilgiler paylaşılsın

TTB, geçen yıl Mayıs ayında WHO'nun hidroksiklorokin isimli ilacın denemelerinin “güvenlik endişeleri” nedeniyle askıya almasının ardından açıklama yapmıştı. Türkiye’de ilacın kullanımına dair bilgi veren tabipler, “Sağlık Bakanlığı yetkililerinden ülkemizdeki Covid-19 olgularının yaş dağılımına, tedavi başarı oranlarına ve görülen yan etkilere ilişkin bilgileri ivedilikle paylaşmalarını bekliyoruz” dedi.

TTB’nin uyarısı

TTB, ilaca ilişkin daha önce şunları belirtmişti: "Hidroksiklorokin kalp ritminde bozulmalara (QT aralığının uzaması, ventriküler taşikardi) neden olabilmektedir. Bu yan etki özellikle ileri yaşta, kalp hastalığı olanlarda, bu tür yan etkiye yol açabilecek diğer ilaçları alanlarda, kanda elektrolit bozukluğu olanlarda daha sık görülebilmektedir. Bu nedenle, özellikle hastanede yatan hastalarda, kalp ritm bozukluğu riskini belirlemek için ilacı vermeden önce değerlendirmeler yapılmaktadır. Ayrıca bu ilaçları evdeki karantina sürecinde kombine kullanacak hastaların da kalp ritmi yönünden uyarılması gerektiği, hatta evde kombine kullanıma izin verilmemesinin daha doğru olduğu hatırlatılmaktadır."

‘Para kazandırma amacı mı?’

Tedavi protokolünden yaklaşık bir yıl gecikme ile ilacın çıkarılmasına CHP Milletvekili Fikret Şahin tepki gösterdi. Söz konusu ilacın Kovid-19 tedavisinde olumlu etkiye sahip olmadığı gibi çok sayıda yan etki oluşturduğunun da tıbben ortaya konulduğunu kaydeden Şahin, şunları söyledi: “Hekimlere baskı yapıldı, vatandaşın sağlığıyla oynandı. Umarım ilacı protokolde tutma ısrarının arkasında stokları eritip birilerine para kazandırma amacı yoktur. Bakanlık neden beklediğini açıklamalı.”

İlaç Meclis gündeminde

Geçen kasım ayında CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, evde karantinada yaşamını yitiren koronavirüs hastalarını Meclis gündemine taşımıştı. Hidroksiklorokinin Kovid-19 tedavisinde yeri olmadığının bütün dünyada anlaşıldığını ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da bu durumun kabul edildiğini kaydeden Tutdere, “Ülkemizde neden hâlâ ısrarla ve bilimsel gereklilikleri yerine getirilmeden kullanılmaktadır” sorusunu Sağlık Bakanı’na yöneltmişti.

WHO kullanımını durdurdu

FDA ve WHO’nun de aralarında olduğu birçok sağlık kuruluşu da hidroksiklorokini kullanmayın uyarısında bulunmuştu. Plaquenil adı altında satılan hidroksiklorokin (HCQ), belirli sıtma türlerinin önlenmesi ve tedavisi için kullanılan bir ilaç. WHO, 22 Mayıs 2020 tarihinde Lancet’te yayımlanan bir araştırmayla hem hidroksiklorokinin yan etkilerine hem de Covid-19 tedavisinde herhangi bir etkinliğinin olmadığına ilişkin sonuçlar açıklanmış, 26 Mayıs 2020 tarihinde, yürüttüğü ilaç araştırmalarında hidroksiklorokin kullanımını durdurma kararı almıştı

Koca, ilacı övmüştü

15 Nisan 2020 tarihindeki basın toplantısında hidroksiklorokini dünyada en yaygın kullanan ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bütün vakalara ve şüpheli vakalara hidroksiklorokin başladıklarını, bu ilacın diğer ülkelerde ancak ciddi durumdaki hastalara verilmesine karşılık kendilerinin en erken aşamada kullandıklarını övünerek açıklamış ve tedavideki sonuç verdiğini açıklamıştı.

'1 milyon kutu depoladık'

Koca, ''Türkiye tedavide farklı bir yaklaşıma sahip. Hiçbir ülke pozitif, şüpheli tüm vakalarda hidroksiklorokin ilacını erken dönemde kullanmadı. Biz bu ilaçtan daha vaka görülmeden 1 milyon kutu alıp depoladık. Çin’den getirilen Favipiravir’ini de bizdeki yaklaşımla kullanan ülke yok'' demişti.


Etiketler : ilaç, inan kızılkaya,