HES halkın hafızasını yok ediyor

02 Tem 2020

Van’da HDP’li kadınlar başlattıkları kampanya kapsamında ekolojik talana dikkat çekti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyası kapsamında Van’ın Erciş ilçesi Zilan Deresi’nde yapımı süren hidroelektrik santralini (HES) protesto etmek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamayı kadınlar adına Muazzez Orhan Işık okudu.

“Türkiye’de halkın ihtiyaçlarını gözetmeyen, doğal dengeyi öngörmeyen ve ekolojik tahribatı adeta bir amaç edinmiş bir iktidar var” diyerek konuşmaya başlayan Orhan, “Yandaş şirketlerin rantını kârını esas alan AKP iktidarının bölgemize yönelik HES projelerinin ayrıca amaçları bulunmaktadır. AKP, Kürt coğrafyasında HES’lerle hem bir ekoloji kırımı yapmaktadır. Hem bu iş için seçtiği yerlere bakılınca bir tür kültür ve hafıza kırımını amaçlamaktadır” dedi.

Türkiye’de HES’lerin, yapım ve işletme aşamalarında geri dönüşümü olmayan büyük ekolojik tahribatların yaratılmakta olduğunu söyleyen Orhan, “HES projeleri ile halkın olan ‘suyu kullanma hakkı’ özel şirketlere verilmekte, binlerce ağacın kesilmesine, ormanların yok edilmesine, erozyona, toprak kayması riskinin oluşmasına, doğal bitki örtüsünün zarar görmesine neden olunmaktadır. Nehir ve derelerin doğal akış yönleri değiştirilmekte, yüzey sularının kurumasıyla etraftaki canlı türleri yok olmaktadır. Bu projelerin açığa çıkardığı hafriyat, çoğu zaman dere yataklarına boşaltılmaktadır” ifadelerini kullandı.

HES’lerin Hasankeyf’te, Kani Sipî’de ve başka birçok yerde hayata geçirildiğini hatırlatan Orhan, “HES yapımlarının hukuk dışı olduğunu, mahkeme kararlarına rağmen başlatıldıklarını, çevresel etki değerlendirme raporları hazırlanmadan ve çevreye verdiği tahribat gözetilmeden yapıldığı biliyoruz. İktidar ülkeyi baştan başa, Cudi’den Kaz Dağları’na, Artvin’den, Kızılırmak Havzası’ndan Antalya’ya varana kadar her su kaynağını HES şantiyesine çeviriyor. Ormanları yok ediyor. Doğal yaşamın kaynağı olan suları ve ağaçları ranta ve betona teslim ediyor” sözlerini kullandı.

Orhan şöyle devam etti: “Van ilinin Erciş ilçesinde, Zilan Deresi’nde 2014 yılında yapılması planlanan HES çalışmalarının, Danıştay’ın durdurma kararına rağmen yeniden başlatıldığını biliyoruz. Söz konusu bu projeye Van Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, ÇED raporunun gerekli olmadığı kararını verebilmiştir. Ancak biz biliyor ve görüyoruz ki bu bölgede bir HES yapımının geri döndürülemez tahribatları olacaktır.”

Hayvancılık zarar görür

ÇED raporu olmamasına rağmen Zilan Deresi’nde HES yapımının sürdürüldüğüne dikkat çeken Orhan, “Mahkemenin kararı üzerine Gökakım Elektrik Üretim A.Ş. tarafından başlatılan inşaat burada yaşayan yurttaşların itirazları sonucu durduruldu. Ancak AKP iktidarı, HES’in yapılacağı arazilere ilişkin acil bir kamulaştırma kararı çıkarttı ve bu doğa katliamında ısrar edildi. Bugün mevcut yargı kararına ve ÇED raporu olmamasına rağmen Zilan Deresi’nin ekolojik ve kültürel mirası tahrip edilmeye devam edilmektedir. Bölgenin flora ve fauna yapısı zarar göreceği gibi HES ile birlikte tarım ve hayvancılık da büyük zarara uğrayacaktır. Söz konusu bölgede yapılan mera hayvancılığı için suyun betona hapsedilmesinin bölge ekonomisini çökerteceği bilinmelidir. Bu kapsamdaki derelerden su ihtiyacını karşılayan hayvanların yaşam çevresini daraltmanın izah edilecek tarafı yoktur” ifadelerini kullandı.

Orhan, iktidarın HES politikasından kaynaklı birçok insanın göç etmek zorunda kaldığını söyledi. Orhan şöyle dedi: “Başka önemli bir konu da bu HES nedeniyle suyun azalması, koruma altında bulunan inci kefalinin de ciddi bir şekilde zarar görmesi riskini içermektedir.”

Hasankeyf’ten Gelîyê Zilan’a beton ve su altına gömülmek istenenin halkın hafızası olduğunu söyleyen Orhan, “Halkımıza ve tüm ekoloji savunucularına çağrımız, bu politikaları yapanları asla affetmemesi ve her yerde hesap sormasıdır. Bu iktidarın doğa talancısı zihniyet ve politikalarına karşı doğamıza ve yaşamımıza sahip çıkmak ve mücadele etmek hepimizin görevidir. Ormanlar nefesimiz, sular hayatımızdır. Bunu ancak hep birlikte yaparsak başarabiliriz” dedi.

VAN


Etiketler : HES, Hasankeyf, hdp,