Her patlamada isim değiştiren fabrikanın izni iptal ediliyor

09 Tem 2020

İçişleri Bakanı Soylu, Sakarya'da patlama yaşanan havai fişek fabrikasının çalışma ve imar izninin iptal edileceğini açıkladı. 7. kez patlama yaşanan fabrikanın her patlama sonrası isim değiştirdiği ortaya çıkmıştı

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki 3 Temmuzda havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından, bugün patlayıcıların taşınması sırasında yaşanan ikinci patlama ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklama yaptı.
Konuyla ilgili adli ve idari soruşturmaların devam ettiğini söyleyen Soylu, fabrikanın çalışma izni ve imar izninin iptal edileceğini aktardı.

Soylu, "Adli ve idari soruşturmalar başladı. İdari soruşturmalar hem Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın çalışma açısından, diğer taraftan da bu ruhsatları veren, takip eden valiliğimiz açısından da Mülkiye Teftiş Kurulumuzdan başlatıldı. Bu olayın akabinde orada depolanmış patlayıcılar var, onların oradan taşınması gerekirdi. Bu konuda yetkililer patlayıcıların taşınması ve imha edilmesi hususunu karara bağladılar. Ardından bu konuda çok yetkin olan jandarma patlayıcı imha timi geldi ve onlar naklin, imhanın gerçekleşmesi için çalışmalarına başladı. Patlayıcılar iki ayrı taş ocağına taşındı ve imhası başladı. Maalesef bugün hepimizi üzen bir olayla karşı karşıya kaldık. Ve orada 3 jandarma personelimiz şehit oldular. İlk etapta 12 yaralımız vardı ama bundan birkaç saat önce yaptığım açıklamada birinin durumunun ağır olduğunu söylemiştim. Şimdi hastanelerde 6 yaralımız kaldı" dedi.

İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği Meclisi (İSİG) fabrikada yaşanan patlamanın ardından aynı fabrikada 7. kez patlama yaşandığını ve fabrikanın her patlamadan sonra isim değiştirdiğini açıklamıştı: Coşkunlar, Büyük Coşkunlar, Venüs Coşkunlar.

HABER MERKEZİ


Etiketler : havai fişek patlaması, havai fişek fabrikası, Sakarya,