Her eve bir Adnan Bey lazım!

15 Nis 2021

Kemal Altunboğa

Elinin hamuruyla erkek işine karışma ya da bırak bu işi kadınlar yapsın çok sık duyduğumuz cümlelerdir. Kadınsan iyi bir anne, erkeksen iyi bir baba! Kadın çocuk doğurur, evi temizler, yemek pişirir, ütü yapar... Ve yapması gerekenler uzar gider. Erkekler mi? Onlar da para kazanır, eve ekmek getirir, bol bol konuşur, yer içer, yan gelip yatar. Kurtulamadığımız toplumsal cinsiyet rolleri.

Adnan, Mine ve küçük kız. Tam bir çekirdek aile. Adnan ezber bozan bir baba. Adnan evin diğer erkeklerine pek benzemiyor. Elinden her iş geliyor. On parmağında on marifet. Ailedeki diğer erkekler hep bir ağızdan “kötü örnek” diyor küçük kızın babası Adnan için. Dayısı, eniştesi, dedesi ve amcası… Dayısı için iyi bir koşucu, eniştesi için usta bir akrobat, dedesi için çok iyi bir halterci, amcası içinse tam bir mutfak sihirbazı Adnan. Küçük kız sürekli sorar: “İyi de kötülük bunun neresinde?”.

Adnan küçük kızı okula, annesini ise işe bırakır oradan da şantiyeye yetişir. Kuru temizlemeciye, kırtasiyeye, markete gider. Hafta sonları küçük kızı kursa annesini ise arkadaşlarına... O yüzden dayısına göre tuhaf bir adam. Adnan perde takar, halıları taşır, bulaşık yıkar, ya da renklileri beyazlardan ayırır. O yüzden tam bir akrobattır eniştesine göre. Adnan market torbalarını, tatil çantalarını, mobilyaları her türlü yükü kaldırır. O yüzden tam bir haltercidir dedesine göre. Adnan her türlü yiyeceği pişirir. Patatesli omlet, krep, kakaolu kek ya da börek, soslu makarna ve köfte, tas kebabı, bol şerbetli kemalpaşa tatlısı, doğum günü pastası... O yüzden tam bir mutfak sihirbazıdır amcasına göre. Adnan evdeki diğer erkeklere göre sorumluluk sahibi bir babadır. Aslında tüm kadınların istediği ideal bir erkek tipi. Çevresindeki bütün erkekler bu durumdan rahatsızdır. Çünkü her işi yapmakta, her işe yetişmektedir. Adnan; iyi bir veli, iyi bir sevgili, iyi bir evlat, iyi bir komşu, iyi bir çalışan, iyi bir taraftar...

Çevresindeki bütün erkekler bu durumdan ne kadar rahatsız olsa da küçük kızın annesi Mine’ye göre hayat “müşterek”tir. Bütün babalar gibi değildir Adnan. Benim Babam Kötü Bir Örnek, Aslı Tohumcu’nun yazdığı, Mavisu Demirağ’ın resimlerini çizdiği bir kitap. Can Çocuk’tan çıkan kitap, küçük bir kız çocuğunun gözünden hem aileye bakıyor, hem de kalıplaşmış aile içi rolleri çocuğun dilinden sorguluyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve cinsiyete dayalı bir iş bölümünün olmaması için her eve Adnan Bey gibi kötü örnekler lâzım!


Etiketler : Kemal Altunboğa,