HDP’lilerden Kürtçe için seferberlik

06 May 2021

Kürtçe’nin resmi dil olması talabiyle başlatılan imza kampanysı için HDP'liler, kapı kapı dolaşarak imza topluyor  

Kürtçenin resmi ve eğitim dili olarak kabul edilmesi talebiyle Kürt Dil ve Kültür Ağı (Tora Ziman û Çanda Kurdî) ile Kürt Dil Platformu’nun oluşturduğu 21 Şubat Komisyonu tarafından 22 Şubat’ta başlatılan imza kampanyası, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’na kadar devam edecek. Türkiye ve bölge kentlerinde sürdürülen kampanyada imzalar, fiziki ve online bir şekilde toplanıyor. On binlerce imzanın toplandığı kampanya, pandemi nedeniyle alınan önlemler ve son günlerde kampanya yürüten STÖ’lere yönelik gerçekleştirdikleri siyasi operasyonlar gölgesinde devam ediyor.

Halktan olumlu tepki

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bağlar İlçe Örgütü yönetici ve üyeleri de Kürt dil kampanyası için aktif rol oynuyor. HDP’liler, kapı kapı dolaşarak imza topluyor. Bağlar’da yürütülen çalışmalar kapsamında 15 bin imza toplatıldı. HDP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Sümeyye Kirici, İmza çalışmalarında kapı kapı dolaşırken kampanyanın önemine ilişkin yurttaşları bilgilendirirken herkesten çok olumlu tepkiler aldıklarını söyledi. Kirici, “Kampanyaya ilişkin imza isterken annenin biri bana ‘Kızım bu zimane Kurdi mi? Buna imza atarsak artık azad (özgür) olacak mıyız, istediğimiz şekilde rahat olacak mıyız?’ diye sordu. Anne imza atarken ağladı. Anne daha önce Kürtçe konuştuğundan dolayı psikolojik şiddet gördüğünü söyledi. Aileler bize ‘biz sizinleyiz’ diyor”  ifadelerini kullandı. 

İmza kampanyasına destek çağrısı

Bağlar ilçe olarak hedeflerinin 100 bin olduğunu dile getiren Kirici, bu hedefi engellemeler olsa da olmasa da yakalayacaklarını kaydetti. Kampanya için hedeflenen 1 milyon imzanın toplanabileceğini aktaran Kirici, “Meclise 1 milyon değil, milyonlarca imza göndermeliyiz” dedi. Kirici, herkesi imza kampanyasına destek olmaya çağırdı.

Kaynak: MA

 


Etiketler : Halkların Demokratik Partisi, Kürt Dil ve Kültür Ağı,