HDP önüne getirilen Laçin’in oğlu: Amacı çocukları değil

22 Eyl 2021

İzmir’den HDP Genel Merkezi önüne getirilen Mehmet Laçin’in oğlu Özer Laçin, yıllarca babasının şiddetine ve tacizine maruz kaldıklarını belirterek, 'Amacı çocuğunun peşine düşmek değil' dedi

Çocuklarının dağa götürüldüğü iddiasıyla onlarca kişi Eylül 2019’dan bu yana farklı kentlerde HDP binaları önünde bekletiliyor. İçişleri Bakanlığı ve emniyetin yönlendirdiği Mehmet Laçin, 2020 yılının başlarında HDP Diyarbakır İl Örgütü’nde oturmaya başladı. Laçin, bir süre sonra İzmir’e geçerek buradaki parti binası önünde çadır kurdu. Laçin’in ismi bu dönemde, parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesiyle gündeme geldi. Parti yetkilileri, yaptıkları açıklamalarda Poyraz’ın katil zanlısı Onur Gencer tarafından yapılan saldırıda, Laçin’in de gözcülük yaptığını söyledi. 

'Mehmet Elçin yalan söylüyor'

Laçin, 16 Eylül’de de İzmir’den Ankara’ya getirilerek, HDP Genel Merkezi önünde çadır kurmak istedi. Ancak milletvekilleri, “Deniz Poyraz’ın katilini getiremezsiniz” tepkisinde bulunarak, Laçin’in çadır kurmasına izin vermedi. Laçin, burada yaptığı açıklamada da kızının İstanbul’dan zorla dağa götürüldüğü iddiasını yineledi. Laçin’in kızı, Fırat Haber Ajansı’na (ANF) verdiği röportajda, söz konusu iddiaları yalandı.  

'İşkence yapıyor taciz ediyordu'

Mezopotamya Ajansı'ndan Gökhan Altay ve Özgür Paksoy'ya konuşan Laçin’in bir diğer çocuğu olan Özer Laçin de babasının iddialarını yalanladı. Annesiyle birlikte yaşayan 26 yaşındaki Laçin, kent kent gezerek HDP’lileri hedef alan babası tarafından yıllarca şiddete maruz kaldıklarını anlattı. “4 yaşımdan beri ailece babamın işkence ve tacizine maruz kaldık” diyen Laçin, 3 kardeş olduklarını ve babasının iki evlilik yaptığını aktardı. 

'Annem şiddet görüyordu'

Annesinin maruz kaldığı şiddet nedeniyle babasını terk ettiğini ve ayrılık sürecinden önce babasının hem ablasını hem kendisini hem de annesini yıllarca sistematik bir şiddete maruz bıraktığını söyleyen Laçin, “Annem de, biz de sabrettik. Belki düzelir dedik. Ama sürekli devam etti ve son olarak kanlı kavgalara dönüştü. Sonra Kocaeli’ne gittik. 12-13 yıldır ayrıyız. Ne öncesinde ne bu 12 yıllık süre zarfında babalığa dair hiçbir şey yapmadı. Tam tersine düşmanca davrandı. Ne maddi ne manevi hiçbir şekilde yanımızda olmadı. Biz de bu süreçten sonra görüşmeme kararı aldık” diye konuştu.  

İftira atıyor

Maruz kaldığı işkenceden kaynaklı kafasının bir bölümünde uzun bir süre saç çıkmadığını ve bir yıl boyunca tedavi gördüğünü dile getiren Laçin, “O kadar ciddi bir boyuta geliyordu ki her 2 günde bir ‘gelin annemi öldürüyorlar’ diye polisi çağırmak zorunda kalıyordum” diye kaydetti.

'Çocuklarını hiç sevmedi'

“Annemle bir arada yaşayamadığı için iftiralarda bulunuyor” diyen Laçin, babasının HDP önünde bekletilmesine dair şunları söyledi: “Onun amacı çocuğunun peşine düşmek değil. Çünkü çocuğunu önemseyen bir baba, olayları boşanma ve ayrılma aşamasına getirmezdi. İletişimi kesmemiz aşamasına getirmezdi. İşkence uygulamazdı, taciz etmezdi. Onu (dağdaki ablası) önemsemiş olsaydı, bunları yapmazdı. Asıl amacı bu değil. Oraya gidip ‘ben kızımı özlüyorum, kızım benim canımdır’ diyor. Bu doğru değil. İşin gerçeği yalakalık yapmaktır. Ne babalıkla ne de çocuklarını sevmekle alakası yok. Son açıklamalarını izleyin; Annemi hedef gösteriyor. Dayımdan da bahsediyor. Mesele annenim onu terk etme meselesi. Annem bizi alıp gidiyor. O da bunu kendine yediremiyor.”

Çocuklarını kullanıyor

Babasının en son Diyarbakır’a geldiğinde kendisiyle irtibat kurmak istediğini aktaran Laçin, “Geldikten sonra da mesaj attı, cevap vermedim. Geldikten sonra da 4-5 kez aradı. Sonra gittikten sonra aramayı kesti. Beni de kullanmak istiyor” dedi. Babasının yanı sıra Diyarbakır Valiliği’nin de kendisiyle irtibata geçtiğini ifade eden Laçin, arayan yetkilinin kendisine ablasını sorduğunu söyledi. Laçin, “Geçen yıl aradılar. Ablamı sorup, ‘gelin konuşalım’ dediler. Ablamın dağda olduğunu söylediler. ‘Evet’ dedim. Sonra konuşmak istediklerini söylediler. Avukatımla görüştüm, tebligat gönderilmesi durumunda gidebileceğimi söyledi. Ondan sonra da aramadılar” diye konuştu.

'Evli olduğu süre boyunca şiddete uğradım'

Sevim Sağlam ise, kendisini sistematik şiddete maruz bırakan boşandığı Mehmet Laçin’e ilişkin JİNNEWS'ten Dilan Babat'a konuştu. Mehmet Laçin ile çocuk yaşta evlendirildiğini söyleyen Sevim, “Evliliği çözemedim, sadece bir köleydim. O süreçte ne kadın olduğumu bildim ne anne olduğumu bildim. Her gün işkence her gün dayak ve iftira devam etti. Çocuk olduğum için dünyaya getirdiğim çocuklarımla da o süreçte iletişim kuramadım. Annelik duygusunu çözemiyordum” dedi. Evli olduğu süre boyunca şiddete uğradığını ifade eden Sevim, “boşanma kararını ise kızı ile birlikte aldığını belirtti. Kızının hem okuduğunu hem de kadın mücadelesinde yer aldığını dile getiren Sevim şöyle devam etti: “Kızım bana, ‘anne senin bu kadar eziyet çekmeni ben istemiyorum artık’ dedi. Babasının karşısında çıkp ‘benim annem senin malın ve kölen değil’ dedi. Kızımın bu duruşundan sonra aslında bir kadın ve bir anne olduğumu güçlü olmam gerektiğini anladım. Çocuklarımın desteğiyle 2007 ve 2008 süreçlerinde ben Mehmet Laçin’den ayrıldım.  Boşandığım sırada, Mehmet Laçin sürekli bana, ‘benden ayrılamazsın’, ‘seni öldürürüm, aileni öldürürüm’ diyerek tehdit etmeye başladı.  Ben de bu tehditler karşısında Mehmet Laçin’e ‘bu saatten sonra ne yaparsan yap çocuklarım ve ben senden kurtuluyoruz’ dedim.”

'Mehmet Laçin sürekli beni ve çocuklarımı rahatsız ediyordu' 

Boşandıktan sonra çocuklarının velayeti için açtığı davayı kazandığını ve çocuklarını yanına aldığını dile getiren Sevim, “Çocuklarımla birlikte İzmir’de yeni bir hayat kurmaya başladım. Mehmet Laçin İzmir’de çalıştığım yerlere gelerek, ‘seni öldüreceğim. Bu dünyayı sana dar edeceğim’ tehditlerine başladı. Bu tehditlere rağmen ben çocuklarım için mücadele ettim. Sürekli rahatsız etmesinden kaynaklı çocuklarımla birlikte 2009 tarihinde Kocaeli’ye taşındım. Mehmet Laçin Kocaeli’de de sürekli beni ve çocuklarımı rahatsız etti. Evimin önüne adamlar getiriyordu, sürekli ‘öldürmeyle’ tehdit ediyordu. Çocuklarımı kaçırmaya çalıştı. Bunlara müsaade etmedim. Çocuklarımı ona yem etmemek için sürekli kaçmaya çalıştım. Mehmet Laçin sürekli beni ve çocuklarımı rahatsız ediyordu. Kızımı sürekli okulunda taciz ediyordu. Kızım tüm bunlara karşı kendi iradesiyle kimsenin zoru olmadan gitti” ifadelerini kullandı.  

‘Derdi çocukları değil’

Mehmet Laçin’in kendisini Kocaeli’de de sürekli rahatsız etmesinden dolayı 2010  yılında iki çocuğuyla birlikte Diyarbakır’a yerleştiğini aktaran Sevim, “Mehmet Laçin’in tehditleri burada da devam etti. En son Diyarbakır’da HDP’nin önüne gelmiş.  Bu adamın derdi sıkıntısı çocukları değil. Eğer derdi çocukları olsaydı zamanında çocuklarına sahip çıkardı. O çocuklar Mehmet Laçin’in değil benim çocuklarım. Bizi soktuğu durumu anlatamıyorum. Ben kızımın sayesinde güçlü bir kadın oldum. Kalkmış HDP’nin önünde çağrı yapıyor.  Bu resmen bir ‘alçaklıktır’. Bu, ‘çocuklarımı çok seviyorum özledim’ meselesi değil, kendini kullandırmaktır” şeklinde konuştu.

 


Etiketler : Deniz Poyraz, Deniz Poyraz'ın katledilmesi,