HDP: Doğru yol operasyon değil, barışçıl ve demokratik zemindeki diyalogdur

02 May 2021

TSK’nin Zap, Avaşîn ve Metîna bölgelerine yönelik operasyonuna ilişkin yazılı açıklama yapan HDP MYK, Güvenlikçi politikaların ve çatışmacı anlayışın siyasi çözüme katkı sunmadığını belirterek, 'Doğru yol operasyon değil, barışçıl ve demokratik zemindeki diyalogdur' dedi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Federe Kürdistan Bölgesi sınırında bulunan Zap, Avaşîn ve Metîna bölgelerine yönelik 23 Nisan'da başlattığı operasyona ilişkin yazılı açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, “Doğru yol operasyon değil, barışçıl ve demokratik zemindeki diyalogdur” denildi.

 

'30 yıldır sonuçsuz kalıyor2

 

TSK tarafından 38 yıldır yapılan ve sonuçsuz bırakılan sınır dışı operasyonlardaki ısrarın çözüm getirmediği vurgulanan açıklamada, “Türkiye, 1983 yılından bu yana ‘sınır güvenliği’ adı altında, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarına hava ve kara operasyonları düzenlenmektedir. Sistematikleşen bu tarz sınır ötesi harekatların savaş ve çatışmayı büyütmekten başka bir şeye hizmet etmediği açıktır. Aradan geçen 38 yıla ve sonuçsuzluğuna rağmen, bu konudaki ısrar devam etmektedir" ifadelerine yer verildi 

 

'Yanlışta ısrar'

 

Sivil ölümleriyle, köylerin boşaltılması ve yakılmasıyla, gerçekleşen ekolojik yıkımla toplum büyük bedellerin ödediği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Kamuoyunu manipüle eden, gerçekleri, savaş ve çatışmanın insani ve ekonomik maliyetini gizleyen iktidarlar, bu durumu hep kendi yönetimlerinin devamlılığı için kullanmışlardır. Bugünkü iktidar da bu yanlıştan dönmek, ülkeler ve halklar arası barışı tesis etmek yerine, aynı yanlışta ısrar ederek sınır ötesine operasyonlar düzenlemektedir. 

 

'Geleceği karartmakta' 

Sınır güvenliği gerekçe gösterilerek yapılan bu askeri operasyonların gerçek sebebi, Kürt sorunu ve bu sorun karşısında siyasi seçenekleri yok sayan, çatışmada ısrar eden ve güvenlikçi politikalara dayanan anlayıştır. Siyasi seçeneklerin yok sayılması, sorunları ağırlaştırmakta ve çözümsüzlüğü derinleştirmektedir. Ekonomik, sosyal ve siyasal krizin ortasında kalmış, aş-iş ve aşıdan mahrum bırakılmış bir ülkede, her gün işsizlikten intiharların olduğu bir zamanda, ekonomik kaynakları savaşa, çatışmaya ve silaha ayırmak toplum yararına değildir. Bu tutum halkların dününü heba ettiği gibi, bugünü ve geleceği de karartmaktadır.

 

'Kriz derinleşmekte'

 

İktidar ne zaman dış ve iç politikada tıkanma yaşasa, hemen sınır ötesi operasyonlara sarılmaktadır. Merkez Bankası Başkanı’nın ‘128 milyar dolar nerede?’ sorusuna verdiği ‘savaş uçaklarımız bedava uçmuyor’ cevabı, aslında bilinenin dile getirildiği önemli bir itiraftır. İktidar, güvenlikçi ve çatışmacı politikalarda ısrar ederek, her türlü krizi de derinleştirmektedir.

Tek yol diyalog

 

Güvenlikçi politikaların ve çatışmacı anlayışın siyasi çözüme katkı sunmadığı gerçeğinden hareketle, tek doğru yolun barışçıl ve demokratik zemindeki diyalog ve müzakere olduğunu bir kez daha vurgulayalım. HDP olarak, barış ve çatışmasızlık gayretlerine katkı verme sorumluluğuyla, diyalog çağrımızı tekrarlıyor ve kamuoyu başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşları duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

 


Etiketler : HDP MYK, hdp, Zap, Metina, sınır ötesi operasyon,