HDK 11. Genel Kurulu sona erdi: Eşsözcüler belirlendi

10 Haz 2021

HDK’nin 11. Olağan Genel Kurulu'nda açılış konuşmasını yapan eş sözcü İdil Uğurlu, "Yıllardır devam eden Kürt sorununda güvenlikçi politikalarla çözülme ısrarı emekçilerin sofrasından eksilen ekmek, çok sayıda cenaze olarak karşımıza çıkıyor" dedi.  Öte yandan HDK'nin yeni Eşsözlüğüne Esengül Demir ve Cengiz Çiçek seçildi

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), 11. Olağan Genel Kurulu’nu Avcılar’da bulunan bir salonda düzenliyor. Kurula, HDK Eşsözcüleri İdil Uğurlu ve Sedat Şenoğlu, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Bedran Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Barış Atay, HDK Önceki dönem Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu, HDP milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Alican Önlü, Musa Piroğlu, Ali Kenanoğlu, çok sayıda kişi katıldı. 

'Faşizmi yıkacak, yeni yaşamı inşa edeceğiz'

Kurul’da açılış konuşmasından önce söz alan HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, kapitalist sistem krizinin yaşamın tüm parçalarına sirayet ettiği bir dönemden geçildiğini belirterek, kapitalizmin gerçek yüzünün ortaya çıktığını ifade etti. Mevcut krizin daha otoriter bir şekilde kendini sürdürmek için her türlü baskıya başvurduğunu ifade eden Koçyiğit, Türkiye’de yaşanan kadın kırımı, her türlü hak talebinin karşısında temsilleşen savaşların sebebinin AKP iktidarı olduğunun altını çizdi. Koçyiğit, “Ormanları yok eden, emeği örgütsüz hale getiren, milyonların emeğine el koyan, tüm bunların yanında inançları ve düşünceleri yok sayılan milyonlarca insanın yaşadığı zulmün temel nedeni AKP faşizmidir. Biz bunların başlangıcını AKP ile yaşamadık ama AKP bunları derinleştirdi. AKP, bir avuç çetenin kokuşmuş partisi olduğunu gösterdi. Kürt halklarına dönük saldırılarını, tecridi derinleştiren, sınırlarda zulmü derinleştiren AKP’ye karşı bugün bu kongredeyiz. Kürt halkının stratejik adımlarını böylesi tarihsel bir süreçte ifade etmek için buradayız. HDK fikriyatının gerçekleşmesi bugün bu kongrede çok daha ileri bir noktaya gidebilir. Yeni yaşam paradigmamız tüm halklara gösterilecektir. Faşizmi yıkacak, yeni yaşamı inşa edeceğiz. Kurtuluş bizlerin olacak” diye belirtti.

'Özgürlük anahtarımız İmralı’dır'

Ardından açılış konuşmasını yapan HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu, kongrelerini üçüncü paylaşım sürecinde gerçekleştirdiklerini söyleyerek,  üçüncü paylaşım sürecini iktidarın yapısal krizini aşmak ve gücünü dizayn etmek için planlı bir şekilde gerçekleştirdiklerini söyledi. Uğurlu, “Bunu yaparken, çetelerle, yerel işbirlikçileriyle yapıyorlar. Yeniden bizlerin önüne haritalar koyanlara karşı başta Kürt halkı olmak üzere tüm halklar özgürlük mücadelesi veriyor” dedi. “Yıllardır devam eden Kürt sorununda güvenlikçi politikalarla çözülme ısrarı emekçilerin sofrasından eksilen ekmek, çok sayıda cenaze olarak karşımıza çıkıyor” diyen Uğurlu, faşizmin bir bütün olarak halklara savaş açtığını söyledi. Uğurlu, “HDK fikriyatının kurucusu şuan İmralı Cezaevi’nde ağırlaştırılmış tecrit altında olan Abdullah Öcalan’dır. Bu tecridin kaldırılması tüm halklar için kalıcı bir çözüm olacaktır. Halklar arasında başlatılacak müzakerenin başlangıcıdır. Özgürlük anahtarımız İmralı’dır. İktidar ihtiyaç duyduğunda İmralı’nın kapılarını açıyor nefes aldıktan sonra kapıyı kapatmaktadır. Bu kapı ekolojiye, kadınlara, emekçilere kapanır” ifadelerini kullandı. 

'Halkların kendi özgür iradesini ortaya çıkardı'

HDK Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu da HDK’yi HDK yapan felsefenin tüm dünyayı kapsadığını belirterek, zulüm düzenin karşısında insan onuruna yakışır bir dünya için emek verdiğini söyledi. HDK’nin gündemine aldığı her sorunun çözüm araçlarının aynı olduğunu ifade eden Şenoğlu, “Emperyalizmin sömürüsü altında ezilenlerin amacı tektir. HDK, halklar için yıkım anlamına gelen, yaşamı yok eden kapitalist programa ve onun anlayışına karşı insanlığın yüzyıllardır verdiği mücadeleyi gerçek kılmak istiyor. Bu dünyayı kazıp kavuran çelişkiler çeşitleniyor fakat dün belki daha soyut olan şey Türkiye, Kürdistan, Ortadoğu ve tüm dünyanın, insanlığın bir yol ayrımına geldiğini söylüyor. İnsanlığın tüm sınıfları, halkları şimdiye müdahale edemezlerse, kendi hayatlarını ellerine alan bir birliktelik sağlamazlarsa insanlık yok oluşa gidecektir. Görevimizin misyonu budur. Her şey aslından uzaklaşıyor, dayanışma, paylaşım hepsi yok ediliyor. Dolayısıyla amacımız ve mücadelemiz geniş bir ufka sahip olmak zorunda. Bundan 10 yıl önce kuruluşumuzu ilan ettiğimizde tarihsel bir başlangıç adımı attık. Ortak bir iradeyle zamana müdahale ettik. O andan itibaren Türkiye ve Kürdistan’da bizim açtığımız 3’üncü yolda yürümeye başladık. Tüm ezilenlerin mücadele zeminini başardık mı. Neden hala bu sokaklar faşist, kontrgerilla, mafyacı devletin izleniminde ve halklar acı çekiyor. Güçlü adımlar atamıyorsak kendimize soracağız. Bizi oluşturan irade birliğine bu toprakların ihtiyacı var. Büyük başarılar elde edildi. HDP, 7 Haziran’la birlikte bir güç haline geldi. Faşizmin teşhir edilmesinde, halkların kendi özgür iradesini ortaya çıkardı” dedi. 

'HDK fikriyatı birleştirici bir güç'

Sedat Şenoğlu’nun ardından Türkiye İşçi Partisi (TİP) Barış Atay söz aldı. Atay, Türkiye’de geçirilen zor zamanların altını çizerek, yaşanan kaosun dünyanın tamamına hakim olduğunu belirtti. Ortadoğu’dan Avrupa’ya dünyanın her yerinde kapitalizmin en ceberut saldırılarının yaşandığını ifade eden Atay, halkların Türkiye topraklarında bu baskılardan nasibini aldıklarını belirterek, her türlü hak arayışına dönük saldırıların karşısında HDK fikriyatının birleştirici bir güç olduğunu söyledi. Ortak zeminlerin ve birlikteliklerin faşizmle kavgayı güçlendirdiğini vurgulayan Atay, Türkiye’deki her türlü hak mücadelesini büyütmek adına direnenleri selamlayarak saldırıların birlikte aşılacağını yineledi.

'HDK özgür yaşamı inşa edecek güçtür'

Devam eden etkinlikte HDK eski Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel’in Kandıra Cezaevi’nden gönderdiği mesajı okundu. Barış ve özgürlük mücadelesini selamlayan Tuncel, sistem krizine dikkati çekerek, düzeni değiştirme zamanının geldiğini söyledi. Tuncel, dayanışmayanın önemine vurgu yaparak, “Faşizme, tecride, savaş politikalarına, mafya düzenine dur diyerek, kadın özgürlükçü bir yaşam kurmak için yan yana gelmeliyiz. Mücadeleyi yükseltmek büyük bir sorumluluktur. HDK özgür yaşamı inşa edecek güçtür. Genel kurulumuzun yeni başlangıcının direncine gönülden inanıyorum” diye belirtti. 

Öztürk: Türkiye’de demokratik halklarda bu kongre etrafında bir araya gelip örgütlenmeli

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk: “Bu iktidar ve ortakları 6 yıl önce bir karar verdiler. Bu karar, özgürlük hareketini, Kürt halkını tasfiye etmeye dönüktü. Bugün Kürdistan’da buna karşı mücadele eden halkları tebrik ediyoruz. HDK’nin kuruluşundan 6 yıl sonra şunu gördük, bu sistemin alternatifi kongrelerdir. Kongreleri ne kadar güçlendirirsek, başarıya o kadar yakınlaşırız. Türkiye’de demokratik halklarda bu kongre etrafında bir araya gelip örgütlenmeliler." 

Bozgeyik: HDK ile kol kola mücadelemiz sürecek

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik: "Biz sistemi yıkmazsak, sistem kendini sacayakları ile yeniden güçlenecektir. Barış mücadelesinde HDK ile kol kola mücadelemiz sürecektir."

Hamzaoğlu: Siyasi tarihimiz bize güç veriyor

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu: "Halkların, bireylerin yaşadığı sorunları temel gündem edinen meclislerimiz, konferanslarımız ve toplantılarımız bize çözümleri de sunuyor. Siyasi tarihimiz bize güç veriyor. Sokağa çıkmanın yasak olduğu günlerde dahi sokağa çıkan gençler, kadınlar, yurttaşlar, meclislerdir. Hayatın bu kadar zor gittiği bir dönemde ortaya çıkan direnişler, halkların öbekleşmesini desteklemek üzere bizlere görev olmalıdır."

Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren: "Mafya ilişkili devlet oluşumuna karşı birleşik mücadelemizi kullanmak zorundayız."

Kürkçü: Yeni bir fikri ve maddi atılımın başlangıcı olsun

HDK’nin eski Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü: "HDK'nin, hitap alanındaki toplumsal dinamiklere ulaşmada bir dizi engel ve güçlükle karşı karşıya olduğu hiç birimiz için sır değil. HDK sonunda devletsiz bir topluma giden yürüyüşü kapsayan özgün paradigmanın pırlantasıydı ve teorik olarak hala öyledir. Dilerim bu Genel Kurul, paradigmanın hakkını vermek üzere yeni bir fikri ve maddi atılımın başlangıcı olsun."

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır: "Bize her seferinde neden Ortadoğu’dan bahsettiğimizi soruyorlar. Çünkü üçüncü dünya savaşı burada yaşanıyor. Ve özellikle Kürdistan coğrafyasında şekilleniyor. Bu işgale karşı Kürt halkı diğer halklarla amansız bir mücadele verdi ve vermeye devam ediyor. Kürtler bu mücadeleyi Kürdistan ve Ortadoğu’da 100 yıldır sürdürüyor. Bununla birlikte Kürdistan ve Türkiye’yi özgürleştirmek istiyorlar. Bu mücadeleyi demokrasi ve devrim güçleriyle birlikte daha da büyüterek yolumuza devam edeceğiz."

Otlu: Birleşerek yıkacağız ve bunu göstereceğiz

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Çiçek Otlu: "Devrimcileri nasıl katlettiklerini görüyoruz. O nedenle bu faşist rejimden sorulacak hesabımız var. Tüm alanlarda tüm kesimler direniyor. Birleşerek yıkacağız ve bunu göstereceğiz."

Akın: Onların karşısında tümüyle birleşmemiz gerekir

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın: "Bu iktidar hala ayaktaysa, başarıdan değil, zorbalık ve güçtendir. Bütün muhalefete bu pislikleri birlikte temizlememiz gerektiğini düşünüyorum. Faşist rejim karşımızda birleşmiş durumda, bizde onların karşısında tümüyle birleşmemiz gerekir."

Genel Kurul’da, Doğu Güneydoğu Dernekleri Federasyonu (DGDF) Başkanı Abdülhakim Daş ve 78’liler Girişimi’nden Remzi Kozakçı ve Demokratik Alevi Derneği (DAD) Bülent Felekoğlu da söz alarak, kısa birer konuşma yaptı. Genel Kurul, daha sonra basına kapalı bir şekilde devam etti. 

HDK’nin yeni Eşsözcüleri Demir ve Çiçek oldu

Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) “Yeni Yaşam kazanacak” sloganıyla Avcılar’da bulunan bir salonda gerçekleştirdiği 11’inci Genel Kurulu sona erdi.  Kurul verilen öğle arasının ardından sinevizyon gösterimiyle devam etti. Ardından  faaliyet ve çalışma raporları Genel Meclis üyeleri ile paylaşıldı.

Genel Kurul’daki Mutabakat Komisyonu’nun oluşturduğu ve delegelerle paylaştığı liste oy birliği ile kabul edildi. HDK Eş Sözcülüğü'ne Esengül Demir ve Cengiz Çiçek seçildi

Ayrıca HDK’nin 105 kişilik Genel Meclis üyesi de yeniden belirlendi.

'Yeni yaşamı inşa edeceğiz'

Söz alan HDK Eşsözcüsü Esengül Demir, devlet-mafya-siyaset birlikteliğinin bu dönemde birkez daha gündeme geldiğini belirterek, “Bu üçgen iktidarlarını sürdürebilmek için ortak iş birliği yaptığını çok iyi biliyoruz. Dolayısıyla bunların karşısında mücadele eden bütün halklar, inançlar ve mücadele eden her kesimin  bir araya gelmesi gerekiyor. Bizi bir arada tutmayacak hiç bir şey yok. Yan yana gelişimizi güçlendirmek zorundayız. başka türlü mümkün değildir. Yeni yaşamı hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.

'Örgütlülüğü sağlamalıyız'

Ardından söz alan Cengiz Çiçek de önceki dönem Eşsözcülere teşekkür ederek, bileşik mücadelenin önemine dikkat çekti. Bir araya gelmenin daha yoğun olması gerektiğini belirten Çiçek, “Teorik açıdan hiçbir sıkıntımız yok. Tespit aşamasını aşıp örgütlülüğü sağlamamız gerekir. Bunun sözünü buradan veriyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların okunan sonuç bildirgesiyle kurul son buldu. 

İSTANBUL

 


Etiketler : HDK-HDP, Sedat Şenoğlu, İmralı tecridi,