Havuz medyası ve Akar'dan operasyon tehdidi

14 Eki 2021

Havuz medyası yine savaş tamtamları çaldı. Cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanından sonra Savunma Bakanı Hulusi Akar da Kuzey-Doğu Suriye'ye operasyon için açıklamalar yaptı 

İktidar basını yeni savaş planı olduğunu manşetlerine taşırken Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kuzey ve Doğu Suriye'ye işaret ederek ''Hak ve menfaatlerimizi korumak ve kollamak için yapılması gereken ne varsa yapılacak'' dedi.

AKP-MHP yönetiminin havuz basını Kuzey-Doğu Suriye'ye yönelik operasyon manşetleri attı. Türkiye gazetesi 14 Ekim'de "Hedef Dört Şehir" manşeti ile çıktı. Spotlarında dört kentin Minbiç, Tel Rifat, Tel Temir ve Eyn İsa (Ayn İsa) olduğunu, TSK'nin emir beklediğini, operasyonun "an meselesi" olduğuna yer verdi. 

Aydınlık gazetesi CHP'nin KHK'lılarla buluşup operasyona karşı çıktığı yönünde manşetle çıktı. 

Yeni Birlik gazetesi "Göbeğimizi Kendimiz Keseriz" manşeti attı. Yeni Şafak manşet altında sol bölümde dört kente harekat planı olduğunu yazdı. 

Savunma Bakanı Hulusi Akar da beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ile Savunma Üniversitesi 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı açılış törenine katıldı. 

Toplantılarda konuşan Akar, "Aldığımız raporlarla anlık takip ediyoruz. Hak ve menfaatlerimizi korumak ve kollamak için yapılması gereken ne varsa, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne kadar yapıldığı gibi, yeri ve zamanı geldiğinde aynı şekilde yapılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Herhangi bir şekilde taviz, mücadeleden vazgeçmek gibi bir şey asla söz konusu değil. Asil milletimizin hakkını, hukukunun her bir zerresini korumak bizim boynumuzun borcu. Bununla ilgili yapılması gereken ne varsa bugüne kadar yaptık, yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kuzey-Doğu Suriye hattı için ABD ve Rusya ile yapılan mutabakatlar olduğunu beliren Akar, şunları söyledi: "Türkiye olarak biz mutabakatlarda üzerimize düşen ne varsa bunları ciddiye alıyor ve dikkatle uyguluyoruz. Oradaki sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Aynı şekilde Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'ta iyi komşuluk ilişkileri içinde, uluslararası hukuk çerçevesinde bize düşen ne varsa bunları yapıyoruz. Biz barıştan, diyalogdan, konuşma, görüşmeden yanayız. Diğer taraftan da hiçbir oldubittiye izin vermeyeceğimizi söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Bu konuda azimliyiz, kararlıyız ve buna da muktediriz... Orada teröristler varsa eğer siz de onlara herhangi bir işlem yapamıyorsanız biz yapmak zorundayız. İnşallah 40 yıldan beri devam eden bu terör belasından ülkemizi, milletimizi kurtarmakta kararlıyız. Diğer taraftan siz binlerce kilometreden bizim güneyimize gelecek, bazı eylemlerin güvenliğinizi tehdit ettiğini söyleyeceksiniz, biz sınırlarımızın dibindeki oluşumlara bigane kalacağız. Böyle bir şey düşünülemez. Orada herhangi bir şekilde terör koridoru oluşturulmasına izin vermedik, vermeyeceğiz."

Erdoğan ve Çavuşoğlu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 11 Ekim 2021 günü Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda, Mare bölgesinde iki özel harekat polisinin öldürülmesine işaret ederken Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik bir operasyon başlatma niyetinde olduklarını söylemişti. Erdoğan "Polislerimize yönelik son saldırı ve topraklarımızı hedef alan tacizler artık bardağı taşırmıştır. En kısa sürede bu sorunların çözümü için gereken adımları atacağız" demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile 13 Ekim'de ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, şunları söyledi: “ABD, Türkiye’ye sınır ötesinden yapılan saldırıyı kınıyor, silahı sen verip sen eğitiyorsun, sonra göstermelik mesaj veriyorsun. Bu samimiyetsiz bir açıklamadır. YPG/PKK’nın Türkiye’ye roket atma menzili aşağı yukarı 30 kilometre. ABD ve Rusya ile bir mutabakata varmıştık. Her ülke de bu bölgedeki teröristleri 30 km güneye çıkaracaktı. ABD ve Rusya, Suriye için verdiği sözleri tutmadı. Her iki ülkede sorumlu. Yapacağımız şey kendi göbeğimizi kendimiz kesmek. Suriye’de bölgenin teröristlerden temizlenmesi için gerekeni yapacağız.”

ANKARA

 


Etiketler : sınır ötesi operasyon, Kuzey ve Doğu Suriye, havuz medya,