Hasta tutuklu Polat'a ilaç verilmedi, tehdit edildi

03 Tem 2020

Hasta tutuklu Ekim Polat, annesi ile yaptığı telefon görüşmesinde ölümle tehdit edildiğini, aktardı. 


Manisa Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan kalp hastası, KOAH, astım gibi ağır sağlık problemleri olan Ekim Polat’ın (23) annesi Songül İlker, oğlunun durumuna dikkat çekmek amacıyla basın toplantısı düzenledi. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde düzenlenen toplantıda salona “Ekim Polat’ın üzerindeki baskılara son verilsin” pankartı asıldı.


İlaç verilmiyor


Anne Songül İlker, son dönemlerde cezaevlerinde hak ihlallerinin arttığına dikkat çekerek, oğlunun 1 yıldır tek başına hücrede tutulduğunu söyledi.  İlker, tutuklulara olmadık sebeplerden disiplin cezalarının verildiğini, ihtiyaçlarının karşılanmadığını söyleyerek, oğlunun da ilaçlarının verilmediğini, tedavisinin yapılmadığını aktardı. İlker, 4 Haziran’da oğlu ile yaptığı kapalı görüşte oğlunun çok yorgun ve bitkin olduğunu, gözlerinin şiştiği ve yürüyemez halde gördüğünü ifade etti. Çocuğunun durumundan endişe duyan anne İlker, 27 Haziran’da yaptığı telefon görüşmesinde oğlunun “Anne burada korkunç şeyler oluyor. Adli mahkumlarla beni tehdit ediyorlar. Adli mahkumlara benim için 'devlet düşmanıdır istediğinizi yapabilirsiniz' denildi” tehditlerini paylaştı.


Ses olalım


İlker, oğlunun kantin ihtiyaçlarının da verilmediğini, sürgünle tehdit edildiğini belirterek, “Sadece oğlum değil tüm hasta tutukluların sesi olmalıyız. Korkunç haksızlığa karşı çıkmamız lazım” diye seslendi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Ekim Polat,