Hasta tutsak devlet eliyle ölüme terk ediliyor

15 Ara 2020

Mesanesinden gelen kan nedeniyle ameliyat edilmek üzere hastaneye kaldırılan boynundan aşağısı felçli ve ağır kalp hastası Abdullah Turan, ameliyat edilmeden tekrardan cezaevine götürüldü. İHD konuya ilişkin yarın toplanıyor

Metris 2 No’lu R Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan boynundan aşağısı felçli ve ağır kalp hastası Abdullah Turan, dün mesanesinden gelen kan nedeniyle ameliyat edilmek üzere kaldırıldığı Başakşehir Çam ve Şakura Şehir Hastanesi’nde ameliyat edilmeden tekrardan cezaevine götürülüp karantina koğuşuna konuldu.

Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) hakkında “Cezaevinde kalamaz” raporu düzenlediği Turan'ın durumu günden güne kötüye giderken, 11 Aralık’ta cezaevi idaresi Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Hapishaneler Komisyonu üyesi ve Turan'ın avukatı Vedat Ece’yi arayarak, Turan'ın Pazartesi günü ameliyata alınacağını ve yanında refakatçi bulunabileceğini bilgisini paylaştı. Dün ameliyat edilmek üzere hastaneye kaldırılan Turan, muayenesi yapıldıktan sonra enfeksiyon giderici ilaç verilerek tekrardan cezaevine geri götürüldü.

Doktor ısrarı dikkate alınmadı

Cezaevine gidip Turan’la görüştüğünü dile getiren Ece, “Turan’ı tedavi eden doktorun ısrarlarına rağmen cezaevine geri götürülüyor. Doktor, müşahede altında kalması gerektiğini söylüyor. Çünkü kaptığı enfeksiyonun ancak hastanede gözetim altında giderilebileceğini dile getiriyor. Bunun için en az 10 gün hastanede kalması gerektiğini belirtiyor. Ancak hastane yönetimi bu durumu dikkate almayarak Turan’ı tekrardan cezaevine gönderiyor. Turan, enfeksiyon gidericiyi 10 gün kullandıktan sonra tekrardan duruma bakacaklar. Ancak Turan’ın durumu hala çok kötü. Baş dönmeleri, baygınlıklar geçiriyor. Onun yanındayken enfeksiyondan ötürü karnı şişiyordu” dedi.

Ece, Turan’ın durumuna ve yaşananlara ilişkin yarın İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde saat 12.30’da basın açıklaması düzenleyeceklerini söyledi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Abdullah Turan, Hasta tutsak, ihd,