Hamzaoğlu için sahneye çıkacaklar

06 Haz 2018

İstanbul Tabip Odası (İTO) ve Barış Akademisyenleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu için hazırladıkları “Hamzaoğlu” adlı oyuna ilişkin Çağaloğlu’nda bulunan binasında basın toplantısı düzenledi. Tiyatronun 12 Haziran’da Şişli’de bulunan Cemil Candaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde saat 20.00’de oynanacağının belirtildiği toplantıda, katılım çağrısı yapıldı.

‘Halk sağlığına adanmış biri’

Toplantıda ilk olarak söz alan Barış için Akademislerden Prof. Dr. Ümit Biçer, Onur Hamzaoğlu’nun 116 gündür özgürlüğünden yoksun olduğunu söyledi. Hamzaoğlu’nun akademik birikimiyle yaşamını halkın sağlığına adamış değerli bir bilim insanı olduğunu ifade eden Biçer, “Akademik ve çalışmalarını toplum için, toplum içinde yürütmeyi kendisine esas edinmiştir. Onur Hoca’yı Türkiye kamuoyu özellikle Kocaeli Dilovası’nda sanayinin çevre ve insan sağlığı üzerine yürüttüğü araştırmalarıyla tanımıştır. Açık söylemek gerekirse 1990’lardan başlayarak biriktirdikleri, yaptıkları ve paylaştıklarıyla rahatsızlık verdiği halk sağlığı düşmanlarının Onur Hamzaoğlu’nu hedef tahtalarına koymaları Dilovası araştırma sonuçlarında somutlaşmıştır” dedi.

Korku toplumu yaratıldı

Açıklamanın ardından söz alan Barış İçin Akademisyenlerden Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu, Hamzaoğlu’nun bir simge olduğunu söyledi. “Hamzaoğlu çalışmalarını doğa için insan için yaptığı için başına gelmeyen kalmadı” diyen Müftüoğlu, “ Barış istediği için ilk önce üniversiteden atıldı sonra cezaevine gönderildi. İktidar ‘bu ülkede benim gibi düşünmüyorsanız başınıza bu gelir’ diye ceza verdi. Toplumda korku imparatorluğu yaratmak istedi. Bu büyük oranda da başarıya ulaştı. Üniversiteler büyük baskı altında. Biz akademisyenler kendimizi topluma anlatmalıyız. Onun için bu tiyatro önemlidir. Biz bu tiyatroda tüm kesimleri bu oyuna katılmaya davet ediyoruz” dedi.

İSTANBUL


Etiketler :