‘Güvenli sığınaklar istiyoruz’

10 Haz 2021

Adresi gizlenmeyen, kadınları kaçtıkları erkek şiddetine geri gönderen iktidarın kadın sığınma evlerine eleştiri yağdı. Kadın örgütleri, sığınakların nasıl olması gerektiğini tane tane anlattı

Kadın örgütleri, kadınların şiddetten kurtulmak için gittiği devletin ve belediyelerin açtığı, “konuk evi ya da sığınma evi” olarak tanımlanan yerlerle ilgili sosyal medyada kampanya düzenledi. Bu evlerin işleyişindeki eksiklikler ile yetersiz olmalarına dikkat çeken kadınlar, sığınakların nasıl olması gerektiğine yönelik paylaşımlarda bulundu.

Türkiye’de şiddet gören kadınların gidebileceği 3 bin 482 kapasiteli toplam 145 kadın sığınma evi var. Özellikle koronavirüs salgını döneminde şiddete uğrayan kadınların çoğu sığınma evlerine ulaşamazken, sığınma evlerinde yaşayan kadınların yaşam koşuları da giderek ağırlaştı. Sığınma evi değiştiren kadınlar gittiği her kurumda 14 günlük karantinada kalıyor. Çoğu sığınma evinde telefon verilmezken, dışarıya çıkmak da iş aramak da izne tabi.

Var olanlar korumuyor

AKP belediyelerinin açtığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı az sayıdaki sığınma evleri ile çocuk yurtlarıyla ilgili çok fazla skandal yaşandı, yaşanıyor. Bugüne kadar erkek şiddetinden kaçarak iktidarın denetimindeki sığınaklara ulaşmayı başaran çok sayıda kadın yaşadığı deneyimi anlattı. Kaldıkları sığınaklarda kendilerine psikolojik şiddet uygulandığını, şiddet gördükleri evlere dönmeleri için görevlilerin baskısına uğradıklarını anlatan kadınlar, yeni bir hayat kurmalarına da izin verilmediğini söyledi. Yanı sıra karakola başvurduktan sonra sığınma evlerine yerleştirilen birçok kadının adresi polis tarafından şiddet uygulayan erkeklere verilmesi de en fazla gündeme gelen sorunlardan biri.

MERSİN/JINNEWS


Etiketler : İstanbul Sözleşmesi,