Gülpınar’da JES şirketi ile valiliğin ortak aklı

01 Eki 2021

Ayvacık’a bağlı Gülpınar köyünde barajın yanına yapılmak istenen JES dava yoluyla iptal edilmişti ancak valilik çalışmaların sürmesine göz yumdu. Aynı şirket bir kez daha valilikten yeni bir ‘ÇED gerekli değil’ kararı aldı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar’da geçtiğimiz yıllarda Jeotermal Enerji Santrali’ne (JES) karşı kadınlar tarafından ciddi bir direniş yaşanmıştı. 33 gün süren direniş sonrası Gülpınar’daki JES şirketi sahayı terk etmişti. Sahayı terk eden şirketin ardından Transmark şirketi ortaya çıktı. Hollandalı Transmak şirketi yine köye yakın ve ovanın su kaynağı olan sulama barajının hemen yanına JES kurmak için adım attı. Kurulmak istenen JES için Çanakkale Valiliği ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi ve Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği bu karara karşı idare mahkemesinde dava açtı. Dava kazanıldı ancak şirket ve valilik JES’te ısrarını sürdürüyor.

Mahkeme iptal etmişti!

JES’e karşı açılan davaya bakan Çanakkale Bölge İdare Mahkemesi önce ‘yürütmeyi durdurma’ kararı ve ardından da ‘kararın ve projenin iptali’ne hükmetti. Danıştay 6. Dairesi tarafından mahkemenin verdiği iptal kararı da onaylandı. Hollandalı şirket Transmark A.Ş. bu kez, JES için ‘teknoloji değişikliği’ iddiasıyla yeni bir başvuru daha yaptı. Çanakkale Valiliği yine bu başvuruyu da kabul edip tekrar, ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi.

Valilik göz yumdu

JES projesinin iptali Danıştay tarafından onaylanmasına karşın Transmark A.Ş. yargı kararlarını yok sayarak santral inşaatına devam etti ve tüm şikayetlere rağmen santral inşaatı ve sondaj çalışmaları valilik ve kaymakamlık tarafından durdurulmadı. ‘Teknoloji değişikliği’ iddiası ile Çanakkale Valiliği’nin ‘ÇED gerekli değildir’ kararı almış olması iptal edilen projenin devam etmesine kimlerin göz yumduğunu ve yasaları uygulamadığını da ortaya çıkardı. Bu yeni karara karşı yine Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği tarafından Çanakkale Valiliği’ne dava açıldı. Bu dava kapsamında mahkeme 4 Ekim 2021 günü, saat 10:30’da JES sahasında bilirkişi keşfi yapılmasına karar verdi.

4 Ekim gününe çağrı

Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, “TC Anayasası’nın 56. maddesindeki “sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı”mızı savunuyor, zeytinlikleri, sebze ve meyve bahçelerini, hayvancılığı, içme ve sulama suyunu, soluduğumuz havayı, sağlığımızı ve tarihi dokuyu tehdit eden JES’leri istemediğimizi bir kez daha haykırıyoruz ve tüm doğa dostlarını (4 Ekim saat 10.30) bilirkişi keşfinde bize destek olmaya çağırıyoruz” açıklamasıyla sanal medya üzerinden yurttaşlara ve ekoloji örgütlerine seslendi.

Meraları almak istiyor!

Manisa’da da bir santrali bulunan Hollandalı JES şirketi Transmark Renewables, 19 MW kapasiteli ‘Transmark Jeotermal Enerji Santrali’ kurup işletmek amacıyla 2018 yılında bölgede adım attı. Gülpınar Kocaköy mevkisinde kurulmak istenen JES’in sulama ve içme suyu barajının hemen üstünde olması tepkileri yoğun olarak ortaya çıkarmıştı. Aynı şirketin koronavirüs salgınının en yoğun olduğu günlerde 5 köyün kullandığı mera alanı için yaptığı başvuru ile imar değişikliği talebi de kabul edilmişti. Bölgenin turizm bölgesi olarak belirlenmiş olması nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı yapılan başvuruyu 20 Nisan günü onaylanmıştı. Gülpınar su havzasına bu santralin onaylanması halinde şirketin ikinci adımı meralık alanları JES’lerle işgale girişecek.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : JES tehlikesi, JES,