‘Güldüren Adam’ 18 yıldır anılıyor

02 Tem 2018

Sinemanın komedi ustası Kemal Sunal’ın bugün 18. ölüm yıldönümü. 3 Temmuz 2000 yılında 56 yaşındayken yaşamını yitiren Sunal, 18 yıldır sevenleri ve ailesi tarafından çeşitli etkinliklerle anılıyor. 11 Kasım 1944’te İstanbul’da doğan tiyatro ve sinema oyuncusu Sunal, profesyonel oyunculuk yaşamına Kenter Tiyatrosu’nda adım attı. Sunal, daha sonra Pendik Tiyatrosu, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Ayfer Feray Tiyatrosu ve son olarak da Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda görev alarak, burada oynadığı “Dün Bugün” adlı oyunla ünlü yönetmen Ertem Eğilmez’in dikkatini çekti ve beyaz perdeyle tanıştı. Eğilmez tarafından 1973 yapımı “Tatlı Dillim” adlı sinema filminin oyuncu kadrosuna alınan Sunal, bu filmde Münir Özkul, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Filiz Akın’la birlikte rol aldı.

Kendine özgü tavırları ve güler yüzlü karakteriyle dikkati çeken Kemal Sunal, Rıfat Ilgaz’ın “Hababam Sınıfı” eserinin sinema uyarlamasında canlandırdığı “İnek Şaban” tiplemesi başta olmak üzere, birçok filmde özgün fiziği ve hayat verdiği tiplerin halka olan yakınlığı nedeniyle kısa zamanda Türkiye’nin en sevilen oyuncularından biri oldu. Birçok ödüle layık görülen sanatçı, “Kapıcılar Kralı” filmi ile 1977 Antalya Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü “Düttürü Dünya” filmindeki rolüyle ise Ankara Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı. 1998’de ise Antalya Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü”ne layık görüldü.

Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol alan ünlü sanatçının oynadığı, “Süt Kardeşler”, “Sakar Şakir”, “Tosun Paşa”, “Salako”, “Köyden İndim Şehire”, “Çöpçüler Kralı” gibi filmler Türk sinemasının en çok izlenen filmleri arasında yer aldı.

KÜLTÜR SERVİSİ


Etiketler :