Gözaltılar birçok kentte protesto edildi: Varız, buradayız

14 Tem 2020

Diyarbakır ve Antep'te düzenlenen gözaltı operasyonlarına karşı birçok kentte basın açıklaması yapıldı. Kadınlar, 'Varız, buradayız demeye devam edeceğiz' sözleri ile gözaltılara tepki gösterdi

Diyarbakır ve Antep’te yapılan ev baskınlarında aralarında Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan ile Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney’in de bulunduğu çok sayıda kadın, siyasetçi ve sivil toplum örgütü temsilcisi, aynı zamanda Antep'te çok sayıda kişinin gözaltına alınması birçok kentte protesto edildi.

Mardin, Şırnak, Ağrı, Ankara, Batman, İstanbul, Adana, Mersin, Adıyaman ve Urfa'da yapılan basın açıklamalarında gözaltına alınanlar serbest bırakılması istendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Örgütü'nde yapılmak istenen açıklama öncesi il binası polis ablukasına alındı.  İl binası önünde yapılan açıklamaya HDP Sözcüsü ve kent vekili Ebru Günay ve çok sayıda partili katıldı. Günay burada yaptığı açıklamada, “Bizim kadın mücadelemiz baskılarla, gözaltılarla yıllarca mücadele etti. AKP’nin kadın kırımı operasyonları, baskıları bizi yıldırmayacaktır” dedi.

AKP’nin kadın politikalarının şiddet ve cinayetlerin önünü açtığını belirten Günay, “Başta TJA dönem sözcümüz Ayşe Gökkan olmak üzere tüm gözaltına alınan kadın arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı ve kadın mücadelemiz dayanışma ile büyümeli” ifadelerini kullandı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde de HDP İlçe binası önünde açıklama yapıldı. Açıklamada, "Sesimizi kısmak isteyenlere karşı 'Varız, Buradayız' dedik ve olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ağrı'da HDP Ağrı İl Örgütü binasında, Ankara'da ise Çankaya’daki parti binasında açıklama yapıldı.

[caption id="attachment_188487" align="alignnone" width="690"]

İstanbul[/caption]

'İstanbul Sözleşmesi'ne karşı sokakları terk etmeyeceğiz'

HDP Batman Kadın Meclisi de parti binasında açıklama yaparak gözaltılara tepki gösterdi. İstanbul'da ise Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisleri, Demokratik Bölgelere Partisi (DBP) Kadın Komisyonu, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Kadın Meclisi, Kadınların Kurtuluşu, Sosyalist Dayanışma Platformu'ndan kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisleri, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Kadın Meclisi, Yeşil Sol Kadınlar bir araya geldi.

Açıklamayı yapan TJA aktivisti Suna Kaymaz, “Biz Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmek istenmesine, çocuk istismarının 'evlilik' adı altında meşrulaştırılmasına, kayyımcı zihniyete, infaz yasasına karşı sokakları terk etmeyeceğiz. Özgürlük mücadelemizden bir an olsun geri adım atmadık ve atmayacağız” dedi.

HDP Adana İl Örgütü'nün açıklamasına Mor Dayanışma ve Emek Partisi (EMEP) yöneticileri de destek verdi. EMEP Adana İl Başkanı Avukat Sevil Aracı Bek, bu saldırıların kadın mücadelesini geriletmeye yönelik olduğunu söyledi. Gözaltıların İstanbul Sözleşmesi'ne dönük saldırıların yoğunlaştığı bu süreçte yaşandığına dikkat çeken Bek, bu baskılara karşı kadınlar olarak seslerini yükseltip, kazanımlarından vazgeçmeyeceklerini dile getirdi. Mor Dayanışma üyesi Pelin Çiçek de, iktidarın toplumu gericileştirmek için ilk önce kimlik mücadelesine ve kadınlara saldırdığını aktardı.

Mersin, Adıyaman ve Urfa'da da HDP İl Örgütü binalarında yapılan açıklama ile gözaltılara tepki gösterildi.

[caption id="attachment_188485" align="alignnone" width="690"]

Ankara[/caption]

HABER MERKEZİ

 

 

 


Etiketler : Gözaltılar, TJA, DİYARBAKIR,