Gökkan’ın davası kadınları ‘yıldırma politikası’

15 Eyl 2021

Kadın mücadelesinde sembol haline gelen Ayşe Gökkan’ın duruşmasında yaşananlar hakkında konuşan Berfin Gökkan, bunun yıldırma politikası olduğunu söyledi

Bugüne kadar hakkında açılan 168 dosyadan 600 kez ifade veren ve her operasyonda hedef seçilen Özgür Kadın Hareketi (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın yargılandığı davanın 22’nci duruşması, Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde 13 Eylül’de görüldü. Polis saldırısının gerçekleştiği duruşmada, Gökkan’ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme başkanı, duruşmayı 20 Ekim’e erteledi.

Duruşmaya dair detayları Mezopotamya Ajansı’na değerlendiren Gökkan’ın yeğeni ve aynı zamanda avukatı olan Berfin Gökkan, iddialara yanıt vermek için istedikleri ek süre, mahkemenin tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle reddi hakim ve duruşmanın ertelenmesi taleplerinin ret edildiğini belirtti. Duruşma sırasında müvekkilinin delilleri görmediği için son savunma olmayacağına ilişkin beyanda bulunmak istediklerini belirten Gökkan, “‘Ekler verilsin ya da sorulsun’ dediğimiz için gerginlik başladı. Kolluk güçleri tarafından mahkeme başkanının talebi üzerine yaka paça dışarıya çıkarıldık. Diyarbakır Baro Başkanı ve diğer avukatlara hem fiziki hem de sözlü saldırı oldu ve bu mahkeme başkanının emriyle oldu” dedi. Gökkan, yaşanan saldırı ile ilgili, Diyarbakır Barosu’nun mahkeme başkanının idari olarak meslekten uzaklaştırılması ile ilgili hukuki süreci başlatacağını ve Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayette bulunacaklarını belirtti.

‘Bu tavır kadınlaradır’

Kadın mücadelesinde sembol isim haline gelen Ayşe Gökkan’ın, Nusaybin’de Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde kadına yönelik şiddeti yüzde sıfıra indirdiğini, o dönemde hiç kadın katliamı yaşanmadığını hatırlatan Gökkan, uyuşturucu ve fuhuşun da ciddi oranda azaldığını ifade ederek, “Ayşe Gökkan uluslararası tanınan bir kadındır. Mahkemenin tavrı Ayşe Gökkan ve onun gibi mücadele edenlere karşı izlenen yıldırma politikasının devamı” diye konuştu.

8 barodan saldırıya tepki

Gökkan’ın duruşmasında gerçekleşen polis saldırısına karşı, aralarında Diyarbakır ve İstanbul barolarının da olduğu 78 baro ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Savunma makamının yani avukatların özgür ve etkili olamadığı bir toplumda hiç kimsenin özgürlüğü garanti altında değildir. Hukuk Devletini, Adil Yargılanma Hakkını, Savunmayı, Mesleğimizi ve Meslektaşlarımızı savunmaktaki kararlılığımız bilinmelidir. Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı’nın ve olayda yer alan kolluk görevlilerinin ivedilikle görevden uzaklaştırılmaları ve haklarında gerekli adli ve idari soruşturmanın başlatılması gerektiğini kamuoyu ve ilgililerin bilgisine sunarız” ifadeleri kullanıldı.

DİYARBAKIR 


Etiketler : ayşe gökkan, TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan,