Global Kürt Film Festivali başladı!

16 Nis 2021

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da koronavirüs salgını nedeniyle online gerçekleştirilecek olan 12. Londra Kürt Film Festivali (LKFF) 'Benim Kürdistan’ım' temasıyla başladı 

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da koronavirüs salgını nedeniyle online gerçekleştirilecek olan 12. Londra Kürt Film Festivali (LKFF) “Benim Kürdistan’ım” temasıyla başladı. İlk “Global Kürt Film Festivali” olma niteliği taşıyan festival 27 Nisan’a kadar devam edecek. Bu yıl, 10 Kürt film festivalinin bir araya gelmesiyle oluşan Londra Kürt Film Festivali (LKFF), aynı zamanda yönetmenlerle yapılacak olan online söyleşiler, soru-cevaplar ve workshoplarla beraber eğitici ve öğretici bir atmosfer oluşturacak.

Gazete Duvar’dan Mahir Fırat Fidan’a konuşan festival direktörü Ferhan Stêrk, koronavirüs salgını nedeniyle insanların dijital bir dünyaya sürüklendiğini ve alternatif bir sisem oluştuğuna dikkati çekti. Stêrk, festivalin de bu nedenle dijital bir yolu tercih ettiğini vurguladı.

‘Dünyaya taşınmalı’

“Bizler Kürt ulusal sinemasının varlığını ispatladık, ama bunun dünyaya taşınması gerekiyor” ifadelerini kullanan Stêrk, “Bu çalışmayı, Kürt sinemasına daha bütünlüklü, daha ulusal bir pencereden bakabilmek ve Kürt sinemasının ulusal film estetiğine dokunabilmek amacıyla diasporada ve Kürdistan’da Kürt film festivalleri organize eden aktivistlerle yürüttük” diye konuştu.

‘Benim Kürdistanım’

12. Londra Kürt Film Festivali’nin önemine değinen Stêrk, “Benim Kürdistan’ım temasının bizler için önemi ve anlamı büyük. Kürtlerin içinde bulunduğu durum, yani ekopolitik ve sosyopolitik konular, yaşadığımız katliamlar, ölümler, işgaller... Bunlar sinemanın konusu. Film yönetmenleri bu durumları işliyor. Bu hikâyelerin dünyaya taşınması gerekiyor. Bu bizim için çok önemli. Kürt sinemasının, tekniğinin ve estetiğini tanıtılması gerekiyor. Ve bu platformlara ciddi anlamda ihtiyacımız var.”

 

LONDRA


Etiketler : 12. Londra Kürt Film Festivali (LKFF),