Girê Spî’de sivilleri kaçırdılar

05 May 2021

Suriye Milli Ordusu'na (SMO) bağlı gruplar yine sivilleri kaçırdı.

Suriye Milli Ordusu'na (SMO) bağlı grupların Girê Spî Kantonu’na bağlı Hemam Tirkmen köyünde aralarında kadınların da çok sayıda sivili kaçırdığı basına yansıdı.

ANHA’nın haberine göre 4 Mayıs salı günü Girê Spî'de (Tel Abyad) Hemam Tirkmen köyünü basan silahlı grup sivilleri kaçırdı. Kaçırılanların nerede götürüldüğüne dair bir bilgi edinilemezken, kaçırılanlardan bazılarının ismi belirlendi: "El Bo Xalid aşiretine mensup Mihemed El Keraz, El Bacêrat aşiretine mensup Cîhad El Berho ve iki erkek kardeşi, Ehmed Ubêd El Hemdan, Site El Dewan ve Necah El Ebid." 

SMO'nun bulunduğu Efrin, Ezaz, Cerablus, Serekaniye, Gire Spi gibi kentlerde sık sık siviller kaçırılıyor. Fideye isteniyor. İşkence yapılıyor. Bu dehşet BM raporlarına da yansıdı. 

Öte yandan uluslararası toplum, Türk devleti ve çetelerinin işgal altındaki bölgelerde işlediği suçlara karşı sessizliğini koruyor. 

SMDK kabul etmişti

Mart 2021'de Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Nasır el-Hariri ve beraberindeki heyeti Hewler'de KDP Başkanı Mesud Barzani ve hükümet tarafındna ağırlanmıştı. Görüşmelerde Efrin’de yaşanan gelişmelerin endişe verici olduğu kaydedilince Nasır el-Hariri, Suriye muhalefetinin kurduğu geçici hükümet tarafından Afrin, Azez ve diğer bölgelerde yaşanan ihlallerle ilgili hukuki süreçlerin yürütüldüğünü söylemişti. Hariri, gerçeklerin araştırması için komisyonların oluşturulduğunu ve insan hakları ihlallerinde bulunan bazı askeri etkilerin yargılandığını kaydetmişti. 

SMO'nun bağlı olduğu Türkiye merkezli SMDK Başkan Yardımcısı Ruba Habuş Suriye Milli Ordusu (SMO) bağlı silahlı grupların sivil halka yönelik gerçekleştirdikleri hak ihlalleri konusunda şunları söylemişti: “Afrin’de hak ihlallerinin yaşandığını biliyoruz. Fakat bu sorun sadece Afrin’de yaşanmıyor. Bu sorun Cerablus, Azez, Bab ve diğer bölgelerde de yaşanıyor. Ayrıca, bu bölgelerde çok sayıda patlama da medyana geliyor. Bu böylelerde güvenlik sorununun çözümü için biraz daha zamana ihtiyaç vardır."

EYN ÎSA


Etiketler : Gire Spi, sivilleri kaçırdılar,