Gıda krizi 55 ülkeyi sardı

06 May 2021

Gıda krizinin etkileri ülke ülke yayılıyor. 2020'de şiddetli gıda güvensizliği 55 ülkede an az 155 milyon kişiyi etkileyerek kriz boyutuna ulaştı.

Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2016 yılında kurulan Küresel Gıda Kriziyle Mücadele Ağı 2020 yılında yaklaşık 20 milyon kişinin silahlı çatışmalar, Corona pandemisi ve olağanüstü hava koşulları nedeniyle gıda krizi yaşadığını duyurdu. Küresel Gıda Kriziyle Mücadele Ağı 2017 yılından bu yana gıda güvensizliğinin de arttığını kaydetti.

Neo-liberaliizm, sermayenin asker-polis ve iktidar destekli kar hırsıyla tarım alanlarını yapılaşmaya açarken, Kazdağları'nda, İkizdere'de olduğu gibi doğal yaşam alanlarını yok ederken, kimyasal atıklarla tarımı zehirlerken gıda krizi onlarca ülkeyi etkisi altına aldı.

"2021 Küresel Gıda Krizi" başlıklı rapora göre, çatışma, Kovid-19 bağlantılı ekonomik şoklar ve aşırı hava olayları sebebiyle milyonlarca insan daha akut gıda güvensizliğine sürüklendi. Akut gıda güvensizliği yaşayan insan sayısındaki artış eğiliminin endişe verici boyutta ve sert bir uyarı niteliğinde olduğu belirtilen raporda ürkütücü ifadeler yer aldı: "2020 yılında 55 ülke/bölgede en az 155 milyon insan kriz ya da daha kötü seviyelerde akut gıda güvensizliği yaşamaktadır. Bir önceki yıla göre bu durumdaki insan sayısı 20 milyon civarında artmıştır." 

Akut gıda güvensizliğine yol açan unsurlar arasında çatışmalardan etkilenenlerin sayısının 2019'da 77 milyon iken, 2020'de 100 milyona çıktığı, Kovid-19'un da arasında olduğu ekonomik şoklardan etkilenenlerin 24 milyondan 40 milyona yükseldiği, aşı hava olaylarından ötürü gıda güvensizliği çeken insan sayısının ise 34 milyondan 16 milyona gerilediği belirtildi.

98 milyon Afrika'da risk altında

Burkina Faso, Güney Sudan ve Yemen'deki yaygın ölümleri ve çöküşü önlemek için acil eyleme geçilmesi gerektiği ifade edildi. Raporda, Afrika'nın akut gıda güvensizliğinden orantısız şekilde etkilenmeye devam ettiğine dikkat çekilirken, "2020'de şiddetli gıda güvensizliği ile karşı karşıya olan yaklaşık 98 milyon insan Afrika'da yaşıyor. Bunun haricinde geçen yılın en kötü 10 gıda krizi yaşayan yerleri arasında Yemen, Afganistan, Suriye ve Haiti de bulunuyor." ifadesi kullanıldı.

Raporda, çatışmaların 2021'de de gıda krizlerini tetikleyen başlıca unsur olmaya devam edeceği, Kovid-19 ile ilgili kısıtlamaların ve hava koşullarındaki aşırılıkların, kırılgan ekonomilerde akut gıda güvensizliğini daha da kötü duruma taşıyacağına işaret edildi.

  

Çocuklar beslenemiyor

Gıda krizindeki 55 ülke veya bölgede 5 yaş altı 15,8 milyon çocuğun kötü beslenme sebebiyle zayıf düştüğü belirtildi. Yine bu 55 yerde, 5 yaş altındaki 75,2 milyon çocuğun da kötü beslenme sebebiyle büyüyemediği ve kısa kaldığı da aktarıldı. 

Tarım-gıda sisteminde radikal bir değişiklik gerekliliğine vurgu yapılan açıklamada mevcut koşullar değişmezse gıda krizinin sıklığının ve boyutunun artacağı uyarısı yapıldı.

İnsanların hayatını ve yaşam koşullarını tehdit eden gıda eksikliğine ‘‘şiddetli gıda güvensizliği’’ deniyor. 

BM Genel Seketeri Antonio Guterres, ‘‘Bu kısır döngüyü sona erdirmek için elimizden geleni yapmalıyız. 21’inci yüzyılda kıtlığa ve açlığa yer yok’’ dedi. Guterres birbirini tetikleyen durumlar olduğu için çatışma ve açlıkla birlikte mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti.

NEW YORK


Etiketler : Küresel Gıda Kriziyle Mücadele Ağı, Gıda krizi,