Gerçek bir dostluk öyküsü

30 May 2021

Kemal Altunboğa

Rickie ve Henri kitabıyla geçtiğimiz günlerde Meav Yayıncılık ve Roots & Shoots’un Türkiye temsicilliğinin ortak düzenlediği bir etkinlikte tanıştım. Şempanzeler hakkında ne kadar az şey biliyormuşum. Çocuklardan ve katılımcılardan şempanzeler hakkında neler öğrenmedim ki? Kuyruksuz maymun türünden olduklarını, Afrika kıtasında yaşadıklarını, gruplar halinde yaşadıklarını, mutlu ve üzgün olduklarında nasıl ses çıkardıklarını, nasıl yürüdüklerini ve meyve yiyerek beslendiklerini… Etkileşimli kitap okuma etkinliğinde çocuklar şempanzeler hakkında bildiklerini ne kadar güzel dile getirdiler. Boşuna demiyoruz “İyi ki çocuklar var!” diye. Roots & Shoots Türkiye temsilciliği gönüllülerinin kitap hakkında bilgi vermesi ve etkinliğin sonunda çocuklar ve yetişkinlerle birlikte oyun oynaması da günün ödülüydü.

Hayatını şempanzeler üzerine yaptığı çalışmalara ve onların korunmasına adayan İngiliz primotolog ve antropolog Dr. Jane Goodall’ın gerçek bir hikâyeden yola çıkarak yazdığı Rickie ve Henri, bir şempanze ile köpeğin dostluğunu anlatıyor.

Rickie, Orta Afrika ormanlarında doğan yavru bir şempanzedir.  Oldukça mutlu ve güvenli bir şekilde annesiyle birlikte yaşamaktadır. Annesinin avcılar tarafından öldürülmesiyle Rickie’nin hayatı kâbusa dönüşür. Rickie, avcılar tarafından Kongo Cumhuriyeti’ndeki bir pazarda satışa çıkarılır. Vahşi hayvanları satmanın kanunlara aykırı olduğu ülkede Rickie, şans eseri bir adam tarafından kurtarılır ve sahiplenilir. Adam ona çok iyi bakar ancak işe gittiği zamanlarda Rickie yalnız kalır.  Evdeki köpek Henri ile Rickie arasında bir dostluk başlar. Ancak bir süre sonra bu dostluklar biter ve iki özel hayvan birbirlerinden ayrılmak zorunda kalır. Sonunda ikisi de kendilerine yeni arkadaşlar bulurlar.

İngiltere’de yaşayan hayvan hakları aktivisti Dr. Jane Goodall,  vahşi hayatı koruma alanında, bir kahraman olarak büyük bir üne sahiptir. Elli yıldır şempanzeler üzerine araştırma yapan ve onların hayatlarını kurtarma amacıyla sıradışı işlere imza atan yazar, çok sayıda uluslararası onura ve ödüle layık görülmüştür. Çocuklar ve yetişkinler için yayınlanmış birçok kitabı olan Dr. Jane Goodall, zamanının çoğunu seyahat ederek, uzmanlık alanında dersler vererek ve Tazmanya’daki Jane Goodall Gombe Stream Araştırma Merkezi’ndeki primat arkadaşlarıyla çalışarak geçirir.

Medway College Sanat ve Tasarım departmanı tarafından En İyi Sanatçı olarak ödüllendirilen Alan Marks, İngiltere’de Bath Academy of Art’ta grafik tasarımı okudu. Bugüne kadar resimlediği iki düzinenin üzerinde kitabı bulunan çizer, çocuk kitapları çizmeden önce dergi ve gazeteler için çalıştı.

Meav Yayıncılık tarafından Bir Kitap Yolla projesi kapsamında Türkçeye çevrilen kitabın çevirmeni Sima Özkan. İki özel hayvan arasında kurulan sıra dışı bağı ve türler arası dayanışmayı ele alan kitabın çizimleri Alan Marks’a ait. Çizimler o kadar başarlı ki arada kitabı açıp seyretmek istiyorsunuz. Yasa dışı hayvan ticaretine de dikkat çeken Rickie ve Henri, gerçek bir dostluk öyküsü.

Okuma alışkanlığının edinilmesini, var olan alışkanlığın pekiştirilmesini ve ihtiyaç sahibi çocuklara daha fazla kitap ulaştırılmasını amaçlayan Bir Kitap Yolla projesi,  en temel haklardan biri olan ‘okuma hakkı’nın kazanılmasına katkıda bulunmak üzere oluşturulmuş.

Roots & Shoots programı gençleri dünyanın çevre sorunları ve sosyal sorunlar konusunda eğitmek ve onları harekete geçmelerinde güçlendirmek için kurulmuş. Türkiye’de de faaliyete geçen program, 120’den fazla ülkede okul öncesi çocuklardan üniversite öğrencilerine uzanan on binlerce üyeyle büyümeye devam ediyor.


Etiketler : Kemal Altunboğa,