‘Gençler yılmayacak’

10 Haz 2021

Soylu’nun ‘işkence ve kötü muamele yoktur’ sözünün yankıları sürüyor. Gençler ‘madem işkence yok, o zaman bu yaşadıklarımız nedir’ diye soruyorlar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 24 Mayıs’ta katıldığı bir televizyon programında, bakanlığı döneminde işkence ve kötü muamelenin olmadığını ileri sürdü. HDP Milletvekili Dersim Dağ’ın açıkladığı verilere göre, sadece 2020 yılı içerisinde 160 Gençlik Meclisi üyesinin MİT mensubu, polis ve farklı kişiler olarak tanıtan kişilerce kaçırılarak, işkence, kötü muamele ve ajanlık dayatmalarına maruz kaldı. HDP’li Dağ, bu yıl ise Gençlik Meclisi üyeleri Hatice Aras’ın 12 Ocak’ta, Ezgi Orak’ın 13 Ocak’ta, eski PM üyesi Erol Çiftçi’nin 27 Ocak’ta ve Elif Ceylan’ın 31 Ocak’ta kaçırılarak, kötü muameleye maruz kaldığını söyledi. 

‘Sürekli baskı politikaları’

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör atanmasına karşı başlatılan protesto eylemlerinde gözaltına alınarak ajanlık dayatmasına maruz kalan HDP Gençlik Meclisi üyelerinden Muhammet Ünal, Soylu’un iddialarının gerçeği çarpıttığını söyleyerek gençliğin maruz kaldıklarını anlattı. Meclis üyesi arkadaşlarının kaçırılarak çıplak bir şekilde işkenceye uğradığını belirten Ünal, “Madem bu tür dayatmalar yok, yaşadıklarımız neydi? Mesela geçen hafta bir arkadaşımıza ajanlık dayatıldı. Bir çiçek yollayıp, telefonla iletişim kurdular ve ajan olması için teklifte bulundular. Kabul etmediğini söylediğinde ise tehdit edildi. Bu 3-4 kez üst üste yaşandı. 1 ay öncesine kadar Amed’de bir genç arkadaşımıza da elektrikle işkence edildiği ortaya çıktı. Dışarıya herhangi bir yere çıktığımızda, hemen arkamızda 5 sivil polisin bizi takip ettiğini görüyoruz. Sürekli baskı ve sindirme politikasıyla karşı karşıyayız” dedi. 

‘Zafer neslini yaşayacağız’

Ülkenin artık baskılar nedeniyle yaşanmaz hale geldiğini belirten Ünal, “Demokratik siyaset yürütmeye çalıştığımız her alanda, bizlere yönelik kaçırılma olaylarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Ancak 21. yüzyıl, gençliğin zafer yüzyılı olacak. Bu halk, diriliş ve direniş neslini yaşadı. Artık bu halk zafer neslini yaşayacak ve bunu da bizlerle yaşayacak. Bunun için de sonuna kadar mücadele edeceğiz. Faşist rejimin bu denli baskıları gençleri yıldıramayacak. Yıldırsaydı, burada olmazdık. Bu faşist iktidar gidecek, demokratik bir yönetim biçimi gelecek” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL


Etiketler : İşkence,