'Geleceğe ilişkin umutlarımız tükendi'

17 Nis 2021

Ekonomik kriz nedeniyle her geçen gün daha da yoksullaştıklarını ve ucuz ürünler bulmak için pazar pazar dolaştıklarını söyleyen kadınlar, derinleşen yoksulluğun sebebinin AKP iktidarı olduğunu belirtti

İktidarın yanlış politikalar uygulamasıyla ekonomik kriz günden güne derinleşiyor. Pandemiyle derinleşen kriz Asgari ücret ya da emekli maaşıyla yaşama tutunmaya çalışan milyonlarca kişi ise umutsuz bir şekilde kara günlerin geçmesini bekliyor.

Mezopotamya Ajansı'dan İdris Sayılgan'a konuşan İstanbul’da yaşayan kadınlar, yoksullaşmanın temel nedeni olarak AKP iktidarının kötü ekonomik politikaları ve antidemokratik uygulamalarını işaret etti. Her geçen gün yoksullaştıklarını, kiralarını dahi ödeyemediklerini, en ucuz ürünleri bulmak için pazar pazar dolaştıklarını ve geleceğe ilişkin umutlarının tükendiğini ifade etti.

'Büyük zorluklar yaşıyoruz' 

Market alışverişi yapan Burcu Aydın neler aldığına ve ne kadar harcadığına dair bilgi verdi. Aydın, “Şurada 3 tane ekmek, biraz sebze ve meyve, biraz pirinç aldım. Çocuğum için de birkaç bisküvi aldım, 98 lira tuttu. İki çeşit yemek belki çıkar belki çıkmaz. Artık böyle yani, bir markete girdiğinizde en az 100 liranız gidiyor” diye anlattı.Aydın, pandemi nedeniyle işyerinin kapanması üzerine eşinin 4 aydır işsiz olduğunu ifade ederek, salgın sürecinde çok büyük zorluklar yaşadıkları ve yaşamaya devam ettiklerini anlattı.

7 aydır ev kirasını veremiyor 

Ev kiralarını 7 aydır ödeyemediklerini söyleyen Aydın, “Neyse ki ev sahibimiz anlayışlı biri. Şimdiye kadar ses çıkarmadı ama Mayıs’tan itibaren artık ödeme yapmamız gerekiyor. Onu da nasıl ödeyeceğiz bilemiyorum. Bir şeyler yapmaya çalışacağım. 11 aydır faturalar da birikmiş vaziyette. Devletin hiçbir desteği olmadı bu zamana kadar. Olacağını da sanmıyorum. Devlet hiçbir zaman halkının arkasında durmadı. Bu zamana kadar dursaydı görürdük” diye sitem etti.

'Günü kurtarmaya bakıyoruz'

Açtığı terzi ile 7 yıldır geçimini sağlamaya çalışan Kiraz Kürklü, işlerinin çok düştüğünü ifade ederek, yurttaşların artık kıyafetlere masrafı bir yana bırakıp gıda teminine odaklandıklarını kaydetti.Gücünün yettiği kadar direnmeye devam edeceğini ifade eden Kürklü, sabit bir aylık gelirinin olmadığını bazen durumu idare edebilecek kadar kazandığını ancak bazen de kazanamadığını dile getirdi. Terziyi kapatmakla yüz yüze geldiğini ancak kapatmanın da bir çözüm olmadığının altını çizen Kürklü, ,”Burayı kapattırsam iş bulamam. Mecburen gittiği yere kadar işimi götürmeye çalışıyorum. Tek bir şansım var evim kira değil. Eğer kira olsa geçinemezdim. Artık geleceği düşünmüyoruz, bu günü kurtarmaya bakıyoruz” diye anlattı. Yaşananların AKP iktidarının kötü politikalarından kaynaklandığına işaret eden Kürklü, “20 yıldır bu ülkeyi tek bir iktidar yönetiyor. Yaşananların önlemlerini alabilirlerdi. Fakat kimsenin umurunda değiliz. Ülke kimsenin umurunda değil" dedi.

'Yoksulluğun sebebi AKP'

Eşi ve oğluyla yaşayan Akgül Alparslan da her geçen gün derinleşen yoksulluğun sebebinin AKP iktidarı olduğunu belirtti. Eşinin 2 bin 200 TL emekli maaşıyla geçinmek zorunda kaldıklarını, kendileriyle birlikte yaşayan müzisyen oğlunun da pandemi sürecinin başından beri işsiz olduğunu anlattı.

'Ucuz olsun diye pazara da akşam gidiyorum'

Elektrik, su, doğalgaz faturaları derken gıda ve temel yaşam ihtiyaçları için ellerinde avuçlarında neredeyse bir şey kalmadığını vurgulayan Alparslan, “Kıt kanaat geçiniyoruz. Elektriğimizi, doğalgazımızı çok kısıtlı yakıyoruz. Doğalgazı o kadar kısık yakıyoruz ki, hissetmiyorsun. Yoksa 400 lira gibi bir fatura gelse altından kalkamayız. Alışverişi de ucuzluk olan yerleri takip edip oradan yapıyoruz. Böyle indirimleri kovalıyoruz. Pazar yerlerine akşam gidiyoruz ki indirimli alalım. Ekonomi çökmüş artık” diye konuştu.

“İktidarın her şeyi yanlış, hiçbir şeyi doğru değil” diyen Alparslan, şöyle devam etti: “Düzgün hiçbir şeyi yok ki. Gereksiz şeylere yatırım yapılıyor. Mesela esnafa çiftçiye yardımcı olsa, işyeri açsa, destek olsa bu durumlar olmaz.  Ama onlar yüksek binalara, Kanal İstanbul’a yatırım yapıyor. Önce aç insanları doyur, fakir fukarayı doyur, Ondan sonra ne yapacaksın yap.”

'Halkı düşünen yok'

Ailece işlettikleri tekstil atölyesinde çalışan Xecê Çelik, ekonomik kriz nedeniyle işlerinin düştüğünü ifade etti. Bazı zamanlar iş olmadığı için hiç çalışamadıklarını dile getiren Çelik, krizin etkisiyle işlerinin düşmesi sonucu geçimlerini sağlamakta bile çok zorlandıklarını kaydetti.  Çelik, geçimlerini kıt kanaat sağlayabildiklerinin atlını çizerek, “Çarşıda pazarda her şey çok pahalı. 100 liralık alışveriş yapalım diyoruz ama 200 lira borçla dönüyoruz. Doğalgaz, elektrik, su, telefon faturaları, yemek giderleri derken ay sonunda elimizde hiçbir şey kalmıyor. Sadece günümüzü kurtarabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Krizin nedeninin AKP’nin kötü ekonomik politikalarının yanı sıra antidemokratik uygulamaları olduğunu söyleyen Çelik, “Demokrasi yok, adalet yok. Sadece haklı sömürüyorlar. Halkı düşünen yok. Adalet olmayınca da kriz olur tabi” dedi.

İSTANBUL

 


Etiketler : kriz, ekonomik kriz,