Gazze'de siviller katlediliyor: Kentte yaşayanlar evlerini terk etti

14 May 2021

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları 31 çocuk 119 kişinin ölümüne neden olurken, yoğun bombardımandan kaçmaya çalışan Filistinliler evlerini tahliye ediyorlar

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarının şu ana kadar 119 Filistinlinin ölümüne, neden olduğunu açıkladı. Hayatını kaybedenlerin 31’i çocukken, 19’da kadın. İsrail ise kendi tarafından hayatını kaybedenlerin sayısının 8’e yükseldiğini açıkladı.

Yüzlerce kişinin de yaralandığı saldırıların ardından İsrail dün gece Gazze’ye kara operasyonu başlattığını açıkladı. 160 uçakla Hamas’a ait tünelleri hedeflediğini söyleyen İsrail 150’yi aşkın kara hedefini vurduğunu duyurdu.

Nüfus açısından dünyanın en yoğun bölgelerinden biri olan ve yıllardır İsrail’in ablukası altından bulunan Gazze’de uçak saldırılarından ve kara bombardımanından kaçmaya çalışan yüzlerce Filistinli aile bölgenin kuzeyinden bulunan ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kontrol edilen bir okula sığınıyor.

AP news’e göre Rafat Tanini isimli bir Filistinli, hamile eşi ve 4 çocuğu İsrail savaş uçakları tarafından katledildi. On binlerce aile bombardımandan kaça bilmek için şehrin güvenli bölgelerine kaçmaya çalışıyor. 

Gazze'de gece boyu süren İsrail saldırılarından korunmak için bazı Gazzeliler okullara sığındı.

'Öldürmeyi durdurun'

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın Gazze Direktörü Matthias Schmale, İsrail saldırılarında BM okullarındaki 8 çocuğun da hayatını kaybettiğini, kıdemli bir çalışanlarının kız kardeşi ve yeğenini kaybettiğini belirterek, "Bu deliliğin insani bedeli dayanılmaz şekilde artıyor, siviller hedef değildir. İnsaniyet namına herkese sesleniyorum: öldürmeyi durdurun, sadece Gazze'de de değil!" yazdı.

Suudi Arabistan'ın Al Arabiya kanalı, İsrail'in, Filistin ile bir yıllık ateşkes için Mısır tarafından yapılan teklifi reddettiğini duyurdu. 

Almanya İsrail'i görmezden geldi

Almanya'da Angela Merkel hükümetinde Sosyal Demokrat Partili (SPD) Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Hamas'ın İsrail'e yönelik roket atışlarını "roket terörü" olarak tanımladı. 

Saarbrücker Zeitung'a demeç veren Maas, Hamas'ı Ortadoğu'daki gerginliği kasıtlı olarak tırmandırmakla suçladı ve "Eğer İsrail şehirlerine 1000'den fazla roket atılıyorsa, bu zaten özel bir boyuttur. Böyle bir durumda İsrail kendini savunabilmelidir" ifadesini kullandı.

Hamas'ın "zaten gergin olan bir ortamda İsrailliler ve Filistinliler için korkunç sonuçları olacak roket terörünü kasıtlı ve yoğun olarak tırmandırdığını" kaydeden Maas "Kritik günlerle karşı karşıyayız" dedi. Maas, İsrail ve Filistinlileri yıllar sonra doğrudan müzakere etmek için tekrar aynı masa etrafında toplanmaya çağırdı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, yeni katliamların habercisidir. İsrail'in hukuk dışı ve işgalci tavrına karşı tüm dünyayı acilen sorumluluk almaya davet ediyoruz. Türkiye, Filistin halkının yanında olmaya devam edecektir."

 

Gazze'de yaşayan Filistinlilerin evlerini terk etmeleri böyle kaydedildi; 

DIŞ HABERLER


Etiketler : Filistin, Filistin mücadelesi,