Gazeteci Doğan için kampanya çağrısı

15 Ara 2020

'Örgüt üyeliği' suçlamasıyla altı yıl üç ay hapis cezası verilen gazeteci Ayşegül Doğan'a ilişkin açıklama yapan Gazetecilikte Kadın Koalisyonu, başlatılan imza kampanyasına katılım çağrısı yaptı

Gazeteci Ayşegül Doğan’ın gazetecilik faaliyetleri kapsamında yaptığı görüşmeler ve katıldığı toplantılar gerekçesiyle "örgüt kurmak" suçundan 22,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın 7 Aralık’ta görülen son duruşmasında mahkeme heyeti Doğan’a "örgüt üyeliği" suçlamasıyla altı yıl üç ay hapis cezası verdi.

Verilen cezaya karşı tepkiler gelmeye devam ederken Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ) da konuya ilişkin imza kampanyası başlattı. "Başlattığımız imza kampanyası ile Türkiye yetkililerine Demokratik Toplum Kongresi’nin kuruluşundan zamanın hükümetinin de haberdar olduğu ve toplumsal diyalog için kurulmuş barışçıl bir sivil toplum kuruluşu olduğunu hatırlatıyor ve Ayşegül Doğan’ın gazeteciliğine kefil oluyoruz" şeklinde ifadelerle duyurulan kampanyada herkese imza kampanyasına katılma çağrısı yapıldı.

CFWIJ, kampanyamızı duyurmak için tweet atmak isteyenler için de şu metni hazırladı:

"Gazeteci @aysegul__dogan altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı. @CFWIJ gazetecinin beraatini talep ediyor. Basın özgürlüğünü ve Ayşegül Doğan'ı desteklemek için CFWIJ’nun başlattığı imza kampanyasına katılabilirsiniz: https://bit.ly/384gvEr #GazetecilikSuçDeğildir"

HABER MERKEZİ


Etiketler : Gazetecilikte Kadın Koalisyonu, Ayşegül Doğan, Tutuklu gazeteciler, Gazetecilik,