'Galler'in prense ihtiyacı yok' kampanyası

17 Eyl 2021

Birleşik Krallık'ın egemenliği altında tuttuğu Galler'de (Wales) monarşi karşıtı bir kampanya başlatıldı

Birleşik Krallık'a (İngiltere) bağlı özerk statüdeki Galler'in bazı kentlerinde reklam panolarına monarşi karşıtı görseller asıldı. Görsellerden birinde Galler Prensi unvanına sahip Prens Charles'ın fotoğrafı ile "Wales doesn't need a prince-Galler'in prense ihtiyacı yok" yazısı yer aldı.

Birleşik Krallık'ın parçası olan Galler'in (Diğer parçalar Kuzey İrlanda ve İskoçya) bazı kentlerinde reklam panolarına monarşi karşıtı görseller asıldı.

ABD'de hakkında reşit olmayan birine karşı cinsel saldırı suçlamasıyla dava açılan Prens Andrew'in fotoğrafı da kullanılırken "Kimse yasalardan üstün olmamalı" ifadesine ver verildi.

Kampanyanın arkasındaki Cumhuriyet adlı gruptan yapılan açıklamada, görsellerin "monarşi ve nasıl yönetildikleri hakkında bir kamuoyu tartışmasını tetikleyeceğini" belirtildi.

Kampanya için 25 bin sterlinden (294 bin TL) fazla para toplayan grup, "Monarşi prensipte yanlış, uygulamada yanlış ve İngiliz siyaseti için kötü" dedi.

90 yıl 'monarşinin onuru' diye gizleyecekler

Bu arada İngiltere'de Yüksek Mahkeme, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in eşi Prens Philip'in vasiyetnamesinin, "monarşinin onurunu korumak" adı altında en az 90 yıl gizli kalmasına karar verdi.

Yargıç Andrew McFarlane, Prens Philip'in vasiyetinin mühürlenmesi, hiçbir kopyasının kayda alınmaması veya mahkemede tutulmaması gerektiğine karar verdiğini duyurdu.

CARDİFF


Etiketler : Galler,