Fransa kürtaj yasağına karşı sokağa çıkacak

17 Eyl 2021

Fransa ve birçok ülkede kürtaj hakkının gasp edilmeye çalışıldığını söyleyen Fransa SKB, buna karşı 25 Eylül'de sokağa çıkarak taleplerini haykıracak

Fransa Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), 28 Eylül Uluslararası Kürtajın Suç olmaktan Çıkartılması İçin Eylem Günü kapsamında sokaklara çıkacağını duyurdu. Kürtaj hakkını büyük mücadeleler sonucunda yasal olarak kazanan kadınların, bugün erkek egemen devletlerin çeşitli yasaklamalarıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Fransa SKB, Polonya ve Teksas'ta kürtajın yasaklanmasının kadınların beden özgürlüğü bakımından kritik bir yerde durduğuna işaret etti.

Avrupa'nın bazı ülkelerinde de kürtaj hakkının gasp edilmeye çalışıldığını hatırlatan Fransa SKB, "Fransa'da yasal olarak kürtaj süresinin 12 haftadan, 14 haftaya çıkarılması talebine karşı devlet bir adım atmıyor. Fransa'da kürtaj karar yetkisinin doktorlara tanınması, kendi bedeni hakkında kadınların karar vermesi önünde bir engeldir. Bu konudaki seçimin, kararın kadın beden özgürlüğü bakımından bir doktorun iki dudağı arasında çıkacak bir sözle sınırlandırılmaması gerekir" diye belirtti.

Ayrıca hastanelerde kısıtlamaya gidildiğinde ilk olarak kadın sağlık üniteleri ve hastanelerinin kapatıldığına dikkat çeken SKB, kadın sağlık hastanesi olan Tennon Hastanesi'nin kapatılmasına tepki gösterdi.

Kadın hastane ve ünitelerinin açılması gerektiğini belirten SKB, kadın sağlığı için özel bütçe ayrılması gerektiğini kaydetti.

Kürtaj ücretsiz, erişilebilir, sağlıklı koşullarda, suç sayılmadığı yasal zemine ulaşana ve yasaklar kaldırılarına kadar mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Fransa Sosyalist Kadınlar Birliği, 25 Eylül günü saat 14.00'da kapılan kadın sağlık hastanesi Tennon önünde eylem yapacaklarını duyurdu. Tüm kadınları eylemlerine destek vermeye çağırdı.

PARİS


Etiketler : fransa kürtaj yasağı, kürtaj hakkı, teksas kürtaj yasağı, fransa skb,