Folklorun nice fierdevsleri var

11 Haz 2018

Diyarbakır’da ‘Li Ser Folklora Kurdan’ (Kürt Folkloru Üzerine) konulu panel düzenlendi. Pale Huner Kültür Evi ve Wardoz yayınları tarafından düzenlenen panele Kürt folklor bilimci Prof. Dr. Celilê Celil, Kürt folkloru üzerine araştırmalar yürüten Bahoz Baran’ın yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı.
Folklorun zaman kaybı olmadan derlenmesi gerektiğini söyleyen Celil, “Folklorun düşmanı zamandır, zaman içinde kullanmadığımız her sözcük bir gün kaybolacaktır” dedi. Bir ulusun en önemli varlık gerekçesinin kendi dili ve folkloru olduğunu belirten Celil, ancak mevcut kapitalist sistemin tüm alanlarda tektipleştirmeyi esas alan yaklaşımının folklor konusunda da kendini dayattığına dikkat çekti.

Kürt coğrafyasının muazzam bir bir sanat ve edebiyat kaynağı barındırdığını söyleyen Celil, “Bu coğrafyasının her köşesinde bir edebiyatçının izlerini bulmak mümkün. Kürtlerde folklor ve edebiyata öncülük edecek nice Firdevsiler, Shakespeareler vardır” ifadelerini kullandı. Celil son olarak, folklor konusunda tutulacak kayıtların oluşturulacak Kürdoloji Enstitüleri için önemli bir kaynak olacağını, yine romancı, tiyatrocu veya sinemacılar için de önemli bir arşiv olacağını bildirdi.

DİYARBAKIR


Etiketler :