Flormar’ı boykot çağrısı

04 Haz 2018

Kozmetik firması Flormar’da 119 işçinin işten atılmasına bir tepki de kadın ve LGBTİ örgütlerinden geldi. Aralarında SKM, Anarşist Kadınlar, DİSK’li Kadınlar, İstanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği’nin olduğu 94 kadın ve LGBTİ örgütü, Flormar Türkiye ve Groupo Rocher yönetimlerine mektup gönderdi.

Flormar ürünlerine boykot çağrısı yapılan mektupta, “Hem tüketici kitlesini oluşturan kadınların tüketim oranını artırabilmek amacıyla, duyguları, güçlü kadın imajını pazarlamaya çalışmanıza, hem de hiç gocunmadan haklarını talep ettiği anda kadınları işten çıkarmanıza müsaade etmeyeceğiz. Tüm işçiler işe iade edilene, işçilerin talepleri karşılanana kadar ürünlerinizi tüketmiyoruz. Biz durursak dünya durur, biliyoruz” denildi.

Açıklamada, direnişteki çoğu kadın olan işçilerin talepleri arasında “insanca yaşayabilecekleri bir ücret alabilmek ve işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda da adımlar atılmasının olduğu” ifade edildi.

Açıklama metni özetle şöyle:
“Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Flormar firması, Mayıs ayı içerisinde sendikaya üye olduğu için çoğunluğu kadın 120 işçiyi işten çıkardı.
Sendikaya üye olmak gerek ulusal gerek uluslararası sözleşmelerle de tanımı net bir haktır; Anayasa’nın 51. maddesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi madde 23, 6356 sayılı Sendikalar Kanunu madde 31, 87 Sayılı ILO sözleşmesi, Avrupa Sosyal Şartı madde 5...

Tüm bu kanunlar ile sendikalaşma hakkı belirtilir ve Flormar sendikaya üye olduğu için işçi çıkararak yasadışı bir uygulamada bulunuyor. Flormar yönetimi ayrıca işçileri işten çıkarmakla kalmayıp içerideki işçiler ile dışarıdaki işçilerin iletişim kanallarını da kesmeye çalıştı. 15 Mayıs’tan bu yana kararlılıkla direnen çoğu kadın işçi, sendikalı olarak işe geri dönmek istiyor. İşçilerin talepleri arasında insanca yaşayabilecekleri bir ücret alabilmek ve işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda da adımlar atılması var.”

HABER MERKEZİ


Etiketler :