Fitch: Rezerv erimesi Türkiye'nin riskini artırıyor

05 Tem 2020

Uluslararası Kredi Derecelendirme Fitch, Türkiye'ye ilişkin raporunda Merkez Bankası rezervlerinde Şubat sonundan itibaren kaydedilen düşüşün dış finansman risklerini artırdığını belirtti

Raporda, Merkez Bankası’nın altın dahil rezervlerinin 2019 sonundaki 106 milyar dolarlık seviyeden 26 Haziran itibarıyla 90 milyar dolara düştüğüne dikkat çekildi. Swap hariç rezervin 87 milyar dolardan 33 milyar dolara düştüğü de belirtilen raporda rezervlerdeki erimenin ekonominin kırılganlığını artırdığı yorumu yapıldı. Fitch, rezervlerde Swap’la alınan borçların payının artmasının, bankalardan yüklü para çekilmesinin gündeme gelebileceği bir konjonktürde büyük risk yaratacağını da savundu.

Raporda, düşük rezervler nedeniyle Merkez Bankası’nın döviz piyasasına müdahale imkanının kalmadığı da vurgulandı. Bununla birlikte Fitch uzmanları, bankaların ve reel sektörün dış finansmanında bir sorun olmadığına da dikkat çektiler ve bankaların dış borçlarının yüzde 73’ünü, şirketlerin ise yüzde 84’ünü çevirdiğini belirttiler.

EKONOMİ SERVİSİ


Etiketler : Fitch, Merkez Bankası,