Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı: Ekmeğe zam kaçınılmaz

28 Eki 2020

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Fransız mallarına boykot kararı aldıklarını açıklarken ekmeğe zam sinyali verdi

Rekor üstüne rekor kıran döviz kurları karşısında Türk lirasının erimesiyle ülkede derinleşen ekonomik krizin başlıca göstergesi ekmek.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ekmek bile alamayacak insanlar için “askıda ekmek” önerisinde bulunmasının ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta sonu Malatya'da "evimize ekmek götüremiyoruz" diyen esnafa, "Bu bana çok abartılı geldi. Al keyif çayı bak, bu çayı iç” yanıtı vermesi, hala ekonomiye dair tartışmaların merkezinde.

Muhalefetten bu yönde gelen tepkiler üzerine Erdoğan, bugün partisinin grup toplantısı sonrası gazetecilere verdiği demeçte de “Bugün evine ekmek götüremeyen diye bir şey Türkiye'de var mı? Buna inanıyor musunuz?” ifadelerini kullandı.

Siyasetin gündemine yerleşen ekmeğe dair dikkat çekici bir açıklama ise, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’dan geldi.

Balcı, artan girdi maliyetleri nedeniyle “kaçınılmaz” olduğunu dile getirdiği ekmek zammını karikatür krizi üzerinden fırınlarda kullanılan Fransız menşeli ürünlere yönelik aldıkları boykot kararı ile birlikte açıkladı.

Balcı şu ifadelerde bulundu:

Ekmeğimize olumlu yansıması söz konusu değil. Zor durumda olan fırıncı esnafımızın fiyat artışına gitmesi kaçınılmaz olmuştur. Bir fiyat artışı olacaktır. Yetkililere sesleniyorum, gerekli çalışmayı bir an önce yapmaları gerekiyor. Girdi fiyatlarındaki artışları kabullenmek söz konusu olamaz."

HABER MERKEZİ


Etiketler : Fırıncılar Federasyonu, Ekmeğe zam, ekmek,