Finlandiya'dan 10 büyükelçi tepkisi: AİHM kararlarına saygı gösterilmesini önemli buluyoruz

24 Eki 2021

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin'den , Osman Kavala ile ilgili ortak açıklama yapan 10 büyükelçiyi 'istenmeyen kişi' ilan eden Erdoğan’a tepki : Tepkisi sert ve üzüntü verici, AİHM kararlarına saygı gösterilmesini önemli buluyoruz

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Osman Kavala ile ilgili ortak açıklama yapan 10 ülkenin büyükelçisinin 'istenmeyen kişi' ilan edilmesi için Dışişleri Bakanı'na talimat vermesine tepki gösterdi

Marin, kendi ülkesinin Ankara büyükelçisi de içinde olmak üzere 10 misyon şefinin 'istenmeyen kişi' ilan edilmesinin “üzüntü verici bir durum” olduğunu söyledi.

Devlet televizyon kanalı YLE’ye açıklamalarda bulunan Sanna Marin, “Bu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sert bir tepki. Bu çok üzüntü verici bir durum. Biz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına saygı gösterilmesini ve uygulanmasını önemli buluyoruz. Ve Bu yüzden bu insan hakları aktivistinin serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz.” dedi.

Marin, konuyla ilgili olarak Türkiye'den yetkililerle temas içinde olduklarını ve kesin bir sonuca varmadan önce Ankara’dan daha fazla bilgi beklediklerini ifade etti.

Şu ana kadar bildiriye imza atan dört İskandinav ülkesine Türkiye’den büyükelçilerin “istenmeyen kişi” ilan edilmesi konusunda bir bilgi gelmediği bildirildi.

Norveç, Türkiye'ye hukukun üstünlüğüne uymaya çağırmaya devam edeceklerini belirtmişti. 

Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan ABD, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçileri, önceki gün Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı.

Kaynak:Euronews


Etiketler : Finlandiya, Sanna Marin,