Fındıklı’da oyun içinde oyun mu dönüyor?

29 Eyl 2021

Rize’nin Fındıklı ilçesinde halkın topyekûn karşı çıkmasına rağmen Hidroelektrik Santral (HES) projesi ısrarla hayata geçirilmek isteniyor. Bugüne kadar 24 adet HES girişimi halkın kararlı tutumu ile engellendi. Yaklaşık 10 gün önce bölgeye tekrar gönderilen HES şirketi yetkililerinin sahaya girmeleri bölge halkınca engellenmişti. Çıkan tartışma sonucunda, HES’lere karşı mücadele eden 4 yurttaş gözaltına alınmış ve daha sonra savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı. Bu kadar itiraza ve direnişlere rağmen HES’ten vazgeçmeyen şirketler arkasını AKP’ye ve devlete dayayarak sık sık girişimlerde bulunurken, AKP Fındıklı İlçe Başkanı’nın yaptığı bir açıklama dikkat çekti.

AKP’den bağımsız HES kurulamaz

AKP Fındıklı İlçe Başkanı İsmail Fethi Velioğlu’nun Facebook’tan yaptığı bir paylaşımında, “Fındıklı Belediye Başkanı’nın Bakanımız, Milletvekillerimiz ve siyaset kurumundan  içme suyu projesi için yardım talebi merkezi hükümetimiz tarafından olumlu görülmüş ve gerekli desteğin sağlanması kararı çıkmıştır... İlçemizin sorunlarının çözümü, Fındıklılı hemşehrilerimizin yaşam standartlarının artmasına dönük her çalışma, her proje bizleri ziyadesi ile memnun etmektedir”  ifadeleri, hem içme suyu projesi üzerine projelendirilen hem de Fındıklı Deresi üzerine yapılmak istenen HES girişiminin iktidardan bağımsız girişimler olması mümkün değilken yapılan açıklama manidar bulundu. Fındıklı halkı iktidarın HES’lere verdiği destek ve Fındıklı dereleri üzerine inşa edilmek istenen HES girişimleri nedeni ile İlçe Başkanı’nın açıklamalarını değerlendirerek, ‘Oyun içinde oyun mu dönüyor’ sorusunu soruyorlar.

İçme suyu üzerine HES girişimi!

Fındıklı Belediyesi’nin ilçeye 900 metre yükseklik ve 35 km mesafeden 87 lt/sn kapasitedeki suyu borulama yöntemiyle içme suyu olarak getirilme çabası sürüyor. Getirilen suyun iki dinlenme noktasında su tribünleri uygulanarak enerji üretme tartışması ise ilçe genelinde gündem olmuştu. Belediye bunun bir HES olmadığını ve buradan elde edilecek enerjinin bir şirketin yararını değil ilçenin yararı için gündemde olduğunu belirtirken, karşıt görüşler ise yapılmak istenenin bir HES olduğu, bu HES’i kimin hangi amaçla yaptığından bağımsız, bölgeye bugüne kadar adım atamamış olan HES şirketlerinin önünü açacağını belirterek bu projenin iptal edilmesini istediler. Bu tartışmalar küllenirken AKP İlçe Başkanı’nın açıklamaları kafaları karıştırdı. HES karşıtı gibi bir tutum alan İlçe Başkanı’nın samimi olmasının mümkün olamayacağı ise Fındıklı halkı tarafından dillendiriliyor.

EKOLOJİ SERVİSİ

 


Etiketler : HES,