Filipinli kadın işçiler Kundura Sinema'da

01 May 2021

Sung-a Yoon'un ödüllü belgeseli 'Denizaşırı Hizmetçiler' Kundura Sinema'nın çevrimiçi platformu Kundurama'da 1 Mayıs'a özel ücretsiz olarak gösterimde

Güney Koreli yönetmen ve sanatçı Sung-a Yoon’un ödüllü belgeseli Denizaşırı Hizmetçiler, Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’da 1 Mayıs’ta ücretsiz gösterime girdi. Belgesel Türkçe altyazı seçeneğiyle 16 Mayıs’a dek izlenebilecek.

“Her yıl 200 binden fazla Filipinli kadın, ev işçisi ya da dadı olarak çalışmak üzere dünyanın farklı noktalarına göç ediyor, gittikleri ülkelerde tutunmaya çalışıyor.  Öyle ki günümüzde dünyanın pek çok yerinde Filipinli bir kadınla çalışmak, bir tür sosyal statü göstergesi olarak kabul ediliyor. Bu kadınların ne kadar disiplinli olduğundan, çocukların ilk eğitiminde ne denli önemli bir rol oynadıklarından bahsediliyor. Fakat bir şey göz ardı ediliyor: Bu kadınlar, farklı ülkelere göçerken arkada kendi çocuklarını, ailelerini bırakıyor ve büyük bir fedakarlığı göğüsleyerek bilinmezliğe doğru bir adım atıyor.”

Sung-a Yoon, “Denizaşırı Hizmetçiler” belgeselinde Filipinli kadınların yaşadıklarını ele alıyor. Gerçekle kurgu arasında işlenen film Filipinli kadınların ülkeden çıkmadan önce eğitim gördükleri bir merkezde geçiyor. İki yıllık sözleşmelerle çalışan kadınlar, vizeleri için gerekli Ulusal Ev İşi Sertifikası’nı alacakları bu merkezde, temizlikten yaşlı bakımına uzanan birçok ev işinin yanı sıra, ailelerinden ayrılırken yaşayacakları travma ve onları bekleyen korkutucu izolasyona karşı da ders alıyorlar.

2019 yapımı belgeselde, kısa adı OFW’ler olan ve Denizaşırı Filipinli İşçiler (OFWs, Overseas Filipino Workers) adıyla bilinen devlet destekli göçmen işçiliğin perde arkasına ışık tutulurken Filipinler’e döviz getirdikleri için OFW’ler’i “Ekonominin Kahramanları” olarak nitelendirmiş Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin politikalarına da sert bir bakış atılıyor.

İlkgösterimini Locarno Film Festivali’nin Geleceğin Sinemacıları bölümünde yapan, dünyanın önemli belgesel film festivallerinden ödülle ayrılan “Denizaşırı Hizmetçiler” MoMA müzesinin Doc Fortnight programına seçilmişti.

KÜLTÜR SERVİSİ

 


Etiketler : kundura sinema, 1 Mayıs,