Fakülteyi değil ofisi boşalt!

22 Haz 2018

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nın tahliye edileceği haberinin ardından üniversite yönetimi hukuka aykırı açıklama yaparken, üniversitenin öğrencileri, sanatçılar ve çok sayıda kişi duruma tepki gösterdi. TBMM’den ise üniversitenin hukuka aykırı açıklamasına yanıt geldi: “Hukuksuz olduğuna yönelik açıklamalar tamamiyle gerçek dışıdır.”

Elektrik ve suyu kesin

Köklü sanat okularından biri olan ve bugüne kadar binlerce sanatçı yetiştiren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Devlet Konservatuarı tahliye tehdidi ile karşı karşıya. İstanbul Beşiktaş’ta bulunan MSGSÜ Devlet Konservatuvarı, 24 Haziran’dan sonra Cumhurbaşkanlığı Ofisine dönüştürülmesi planlanan Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nin genişletilmesi için tahliye edilecek. Pazartesi gününe kadar binanın boşaltılması gerektiği üniversitenin rektörlüğüne bildirilirken, Beşiktaş Kaymakamlığı’na da binanın boşaltılmaması durumunda; salı günü binanın elektrik ve suyunun kesilmesi ve polis eşliğinde tahliye işlemlerinin başlatılması için talimat gitti. MSGSÜ yönetimi ise kararın ardından bir açıklama yaparak karara karşı yargı sürecinin devam ettiğini ve tahliyenin hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Keyfi projeler için

Üniversitenin karara dair yaptığı sert açıklamaya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) yanıt geldi. Açıklamada, MGSÜ’nün kamuoyunu yanlış yönlendirme gayretinde olduğu ifade edildi. MSGSÜ, önceki gün yaptığı açıklamada tahliyenin kabul edilebilir bir şey olmadığını belirterek, hukuka aykırı alınan bu karara karşı idari sürecin başlatıldığını ifade etmişti. Ayrıca TBMM Genel Sekreteri, Müzecilik Tanıtım Daire Başkanlığı ve kimi diğer bürokratların keyfi projelerinin uygulanması adına böyle bir girişimde bulunulduğu vurgulanmıştı. TBMM ise üniversitenin açıklamasına karşılık, “Binanın tahliye edilmemesi üzerine TBMM Başkanlığı tarafından tahliye için gerekli hukuki girişimlere başlanmıştır. Mimar Sinan Üniversitesi Rektörlüğü’nün konuya ilişkin İstanbul 7. İdare Mahkemesi’ne ve bilahare İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 9. Dairesi’ne yapmış olduğu yürütmeyi durdurma talepleri bu mahkemeler tarafından oy birliği ile reddedilmiştir. Tahliye sürecinin hukuksuz olduğuna yönelik açıklamalar tamamiyle gerçek dışıdır” denildi.

Bakarsın onlar gider

Kararın ardından başta birçok sanatçı olmak üzere çok sayıda kişi sosyal medya aracılığıyla tepkilerini dile getirdi. Usta oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan Twitter’da “Dolmabahçe’deki Mimar Sinan G.S.Ü İstanbul Devlet Konservatuvarı’na ‘Pazartesi günü binayı boşaltın’ buyurmuşlar. Şaşırdık mı? Hayır! Hayat bu, bakarsın salı günü de yandaki ofis boşalır. Şaşırır mıyız? Hayır!” derken, Tiyatro oyuncusu Berfîn Zenderlîoğlu ise “Resmen denek olduk, şiddetin her türlüsü üzerimizde deneniyor...” yorumunda bulundu. Oyuncu Alican Yücesoy ise, “Çalışma ofisini boşalt! MSGSÜyeDokunma” dedi. MSGSÜ’den mezun karikatürist ve heykeltraş Erdil Yaşaroğlu ise, “Kapatmaya çalıştığınız okulun sanatçıları yazacak, çizecek, sahneleyecek bu ülkenin tarihini” diye belirtti.

Sanat için alanda olacağız

MSGSÜ mezun ve öğrencileri, kararın ardından bir açıklama yaptı. Sanatın, sanatçının ve sanat kurumlarının önemsenmediği bir süreçten geçtiklerini ifade eden öğrenciler alınan tahliye kararını kabul etmeyeceklerini ifade etti. Açıklamada, “Bütün sanat dallarının bir arada eğitim aldığı, dayanışmanın ve kardeşliğin iç içe olduğu üniversitemizden çıkmayı kabul etmiyoruz. Her türlü tahliye girişimine karşı duracağımızı bir kez daha belirtiyoruz” denildi. MGSÜ mezun ve öğrencileri ayrıca tahliyenin yapılması planlanan 26 Haziran’da MSGSÜ Devlet Konservatuvarı önünde toplanacaklar.

HABER MERKEZİ


Etiketler :