Faillere ağır cezalar verilsin

02 Ağu 2020

Diyarbakır’da kadınlar kendilerini güvende hissetmiyor. Erkeklerin şiddet, taciz ve tecavüz suçlarına karşı gerekli cezaların verilmesini isteyen kadınlar, iktidar ile yargıyı eleştirdi

Çocuk istismarı, kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin sürekli arttığı Türkiye’de faillerin gerekli cezaları alması bir yana hükümet kadını ve çocuğu koruyan İstanbul Sözleşmesi’nden dahi çekilmek istiyor. İstanbul Sözleşmesi ve tüm kazanımları için meydanlara çıkan kadınlar; hükümete, yargıya, her alandaki cinsiyetçiliğe karşı tepkisini dile getiriyor. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşayan ve birçoğu anne olan kadınlar, “Hiçbir güvencemiz yok bu ülkede. Rahatlıkla sokağa çıkamıyoruz” sözleriyle tepkilerini dile getiriyor.

'Müebbet hapis verilmeli’

Faillerin cezasız kalmaması gerektiğinin altını çizen Remziye Tan, “Anneler, çocuklarını bunun için mi doğuruyor? Artık etrafımızdaki herkese karşı o kadar çok güvensizleştik ki çocuğumu bir dakika bile yanımdan ayıramıyorum. Tüm anneler de benim gibi korkuyor. Tacizcilere ömür boyu hapis cezası versinler ki bir daha böyle bir şey yapamasınlar” sözlerine yer verdi. Kardeşinin 4 çocuğuna bakan Zelal Katar, hem kendilerinin hem de çocukların rahat hissetmediğini, yaşananlar nedeniyle korkar hale geldiklerini söyledi. Çocukların özgür olması gerekirken, tek başına hiçbir yere gönderemediklerini söyleyen Katar, “Devlet, katilleri ve tecavüzcüleri cezaevinden salıyor. Hiçbir güvencemiz yok bu ülkede. Tüm kadınların el ele vererek bu duruma başkaldırması gerekiyor” diye konuştu.

‘Mücadele etmeliyiz’

“Çocuklar masumdur, ne istiyorlar onlardan?” diye soran ev emekçisi Şükran Eker de “Çocuklarımızın acısını yaşamak istemiyoruz. Sürekli tedirginiz. Suçlular, cezaevinde birkaç gün kaldıktan sonra tahliye ediliyor ve çıktıktan sonra tekrar aynısını yapıyor. Bunların önünü ancak ağır cezalar alabilir” dedi. “Kadına, çocuğa, hayvana tecavüz eden insan olamaz” diyen ev emekçisi Songül Deveci ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Tek başıma bir yere gitmeye korkar hale geldim. Kadınları katleden, çocukları istismar eden erkeklerin en ağır cezalar alması gerekir. Tüm kadınlar birlik ve beraberlik kurarak bu duruma karşı mücadele etmeli.”

‘Kendimizi zayıf görmeyelim’

Esnaf Fatma Arpa da cezasızlık politikalarına dikkat çekerek, “Bunlara en ağır ceza verilmelidir. Evli bir erkek de eşini taciz edemez, hiçbir şeye zorlayamaz. Kadınlar kendilerini zayıf görmesinler, kadınlar güçlüdür. Kadın isterse her şeyi yapar” dedi.

DİYARBAKIR


Etiketler : kadınlar güvende hissetmiyor, Tecavüz, SUR, taciz,