Fail tutuklansa torunum yaşardı’

08 Nis 2021

16 yaşında tecavüz edilip katledilen Sezen Ünlü’nün anneannesi Remziye Orallı, İstanbul Sözleşmesi kararına tepki gösterdi. Orallı, ‘Fail tutuklansa Sezen yaşıyor olurdu’ dedi

İzmir Bornova’da 16 yaşındaki Sezen Ünlü, Anıl Yolum isimli erkek tarafından tecavüze uğradıktan sonra, toplumsal baskı sonucu fail ile yaşamak zorunda bırakıldı. Ardından, 27 Mart’ta yine aynı fail tarafından karnındaki 5 aylık bebeği ile birlikte kesici silahla katledildi. Sezen’in anneannesi Remziye Orallı failin tecavüz, iki çocuğu katletmek, uyuşturucu kullanımı ve darptan yargılanmasını talep ediyor. Sezen’in tecavüze maruz uğradığına dair karakola götürdüklerinde işlem yapılmadığını belirten Remziye Orallı, torununun toplum baskısı gerekçesiyle evlenmek zorunda kaldığını söyledi. Hamileyken Sezen’e şiddet uygulayan zanlı Anıl Yolum’un, uzaklaştırma kararı yerine tutuklansa Sezen’in yaşıyor olacağını söyleyen anneanne Orallı, kamuoyunun dava bitene kadar destek olmasını istedi.

Tecavüze işlem yapılmadı

Sezen’in 3 yaşındayken anne ve babasının ayrılmasından sonra babasına verildiğini ve Sezen’in sıklıkla yanında kaldığını ifade eden Orallı, “Adam 25- 26 yaşında. Kafede çalışıyordu. Kızı gördü kandırdı. Tecavüz etmiş. Ama haberim yok. Karakola gittik, şikayet ettik. Karakolda bir şey çıkmadı. Ne tutuklanma ne yargı ne soruşturma. Sadece babasının elinde raporlar var” şeklinde konuştu. Sezen’in evlenme kararı alırken daha çocuk olduğunu vurgulayan Orallı, “Eğer karakola şikayet ettiğimizde tutuklansaydı, Sezen sağ olurdu” dedi.

Faili değil anne hedef alındı

Basında Sezen’in annesi tarafından terk edildiği şeklindeki ifadeleri de hatırlatan Remziye Orallı, bu ifadelerin faili değil anneyi suçlamak adına ortaya atılan iddialar olduğunu dile getirdi. O süreçte zanlının torununu takip ettiğini, zorladığını ve tehdit ettiğini söyleyen Orallı, “Fail darp raporunda içeri alınsaydı, şimdi Sezen yaşıyor olurdu. Sadece uzaklaştırma vermişlerdi” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

‘Sözleşme uygulansın’

Devletin kadını ve çocuğu koruma görevinin olmasına rağmen bunun yerine İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırdığını belirten Remziye Orallı, şunları söyledi: “Benim torunum çocuk daha. 17 yaşına girmemişti. Devlet o Sözleşmeyi yerine getirsin. Kamuoyu bize destek olsun. Mahkeme sonuçlanana kadar yanımızda olsunlar. Bütün kadınları savunsunlar. Katil iki çocuğu öldürmekten, uyuşturucudan, tecavüzden yargılansın en yüksek cezayı alsın” dedi.

Melike Aydın/İzmir-Jin News


Etiketler : kadına tecavüz, Kadın cinayeti,