Eyn Îsa bombalandı: Siviller hayatını kaybetti

17 Eyl 2021

Ateşkese rağmen M4 otoyolunu kontrol etmek isteyen TSK-SMO ittifakı Eyn Îsa'yı bombaladı

ANHA'nın haberine göre TSK ve Suriye Milli Ordusu (SMO) ittfakı 17 Eylül sabahından itibaren Kuzey ve Doğu Suriye'de Eyn Îsa’nın (Ayn isa) batısında bulunan Dibis Köyünü ağır silahlarla bombaladı.

Bombardıman sonucu sivil katlimı oldu. Habere göre 17 yaşındaki Xemûs El-Bisêlî, Malik El-Miharb El-Hemîd (25), Îdan Hemed El-Imêrî (40), Hemed El-Xenîs El-Cerbû (20) yaşamını yitirdi. 



Hristiyanların yoğun olduğu Til Temir’in kuzeyinde bulunan Dirdara köyü de 16 Eylük gecesi bombalandı. 16 Eylül akşamı Efrin'e bağlı Şêrawa’da Bênê ve Aqîbe köyleri de bombalandı.

2020 ateşkesi



ABD Başkanı Donald Trump'ın onayıyla Türkiye, Suriye Milli Ordusu (SMO) ile birlikte 9 Ekim 2019’da Barış Pınarı adı altında operasyon başlatarak Gire Spi ve Serakaniye'yi ele geçirmişti. 17 Ekim-23 Ekim 2020 arasında Türkiye, ABD ve Rusya anlaştı, DSG ile ateşkes yapıldı. SDG'nin 30 kilometre aşağı çekilmesi kararlaştırıldı. Ancak TSK-SMO daha ileri gitmek için Eyn İsa ve Hristiyan nüfusun (Asuri-Süryani) yoğun olduğu Til Temir'e bombardımanı aralıklarla sürdürdü.

ABD ve Rusya engellemiyor

Gire Spi'nin (Tel Abyad) güneyinde yer alan, özerk yönetim kurumlarının olduğu, M-4 otoyolunun geçtiği Eyn İsa stratejik olduğu için TSK-SMO ittifakınca ele geçirilmeye çalışılıyor. Hava sahasını kontrol eden ABD ve Rusya, kendi hedeflerini gerçekleştirmek için TSK SİHA'larının operasyonlarına zaman zaman izin veriyor. Rusya ateşkes garantörü olduğu halde SİHA ve topçu atışlarına izin veriyor. Zaman zaman Rus üslerinin yakınında Rusya'nın politikası protesto ediliyor.

EYN İSA

 


Etiketler : Eyn İsa,