Eski TÜGVA yöneticisi: Vatan millet Sakarya diyerek neler yapılıyor neler

13 Eki 2021

TÜGVA'nın eski yöneticilerinden Tamer Özsoy, kamudaki işe alımlardaki torpil iddiasını doğruladı.  Özsoy, "Vatan millet Sakarya diyerek neler yapılıyor neler"dedi 

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurduğu Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGAV) kamudaki işe alımlar ve yolsuzluklarla ilgili gazeteci Metin Cihan’ın ortaya çıkardığı belgeler üzerine eski TÜGVA Van Başkanı Tamer Özsoy da Twitter hesabından açıklama yaptı. Tamer Özsoy, “Geçmişte TÜGVA'da yöneticilik yapmış biri olarak söylüyorum ne yazık ki hepsi doğru. Vatan millet Sakarya diyerek neler yapılıyor neler. Bu daha bir kısmı. Genel merkez de kurulan şirketten haberiniz var mı?” paylaşımı yaptı.

'Bu sadece görünen kısımlar'

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Özsoy, TÜGVA’da 1.5 yıl yöneticilik yaptığını, torpil ve yolsuzluklara şahit olduğunu ifade etti. Özsoy, “Yöneticilik yaptığım süreç içerisinde, özellikle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bulunan Millet Kütüphanesi’nde çalışan kişilerin tamamen TÜGVA’nın referansıyla alındığını gördüm. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’ndeki alım bir kısmı. Bu sadece görünen kısımlar. Bekçi alımları da böyle, tamamen TÜGVA’nın referansıyla gerçekleşti. Ankara’da şu anda bir mülakatta, TÜGVA’dan KADEM’den tanıdıkların olup olmadığı sorulur” dedi.

'Mülakatları ve işe alımı TÜGVA yapıyor'

Özsoy, kamuda işe alımların tamamıyla TÜGVA’nın kendi sistemi olan ve nüfus müdürlüğüne bağlı olduğu belirtilen ERP üzerinden yapıldığını söyledi. Özsoy, “Bu sistem üzerinden, örnek veriyorum, kamuda bir yerde alım var. Bu alım tamamıyla TÜGVA’dan geçiyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’ne çalışacak insanlar alınacak, direkt TÜGVA’ya gidiyor. Mülakatları ve işe alımı TÜGVA yapıyor. TÜGVA bir liste verince o liste geçerli oluyor. Millet Kütüphanesi’nde çalışan 700-800 kişi de tamamıyla TÜGVA merkezli giden kişilerdir.”

'Büyükşehir, valilik ya da kaymakamlığa giderlerini ödetiyorlar'

Özsoy, TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu’nun “İktisadi şirketimiz var” açıklamasına işaret ederek, “Bu bir tanesi. Acaba diğerleri için, genel başkan yardımcılarının yöneticisi olduğu şirketler için ne diyor? Para veri akışı hangi noktada? Şirket, TÜGVA’nın yetkileri tarafından tamamıyla kar elde etmek için kurulmuştur. Bazı bakanlıkların organizasyonlarını da bu şirkete veriyorlar” dedi. TÜGVA’nın giderlerini yapılan protokoller aracılığıyla kamudan karşılandığını söyleyen Özsoy, “Ben Van’da yönetici olduğum zamanda ne büyükşehir belediyesi ne valilik ne de kaymakamlıkla hiçbir protokol imzalamadım. Van’da TÜGVA’nın yurdu da yoktu. Açma çabasında da bulunmadık. Çünkü işin içine girdiğimizde, bu giderlerin TÜGVA Genel Merkezi’nden karşılanmadığını anladık. Ben tamamıyla giderlerin Genel Merkez kaynak olduğunu sanıyordum. Ama bakıyorsunuz, uyduruk bir protokol aracılığıyla büyükşehir, valilik ya da kaymakamlığa giderlerini ödetiyorlar” ifadelerini kullandı.

 

Özsoy, istifa etme gerekçesini de, “Bize, ‘sahaya indiğiniz zaman vatan, millet, Sakarya diyeceksiniz’ dediler. Ama dönüp baktığımızda TÜGVA Genel Merkezi ile ilgili bir şey duyduğumuzda ‘inanmayacaksınız’ diyorlardı. Ben bunlara 2020 yılı Ağustos ayına kadar inanmadım. Ama daha sonra gözümle gördüm, istifa ettim” diye açıkladı.

VAN


Etiketler : TÜGVA,