Eski MİT’çiden ‘siyasi cinayetler’ uyarısı: Somut şüpheler var

14 Eki 2021

MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği 'siyasi cinayetler' konusuna hak vererek, seçim sürecine işaret etti. Sadettin Tantan ise, "Söylentiler bilinçli olarak çıkarılır ve bunlar siyasi parti yetkililerine el altından duyurulur" dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "siyasi cinayetler kaygım var" açıklaması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı resen soruşturma başlattı. İktidar tarafından Kılıçdaroğlu'na tepki gelirken, birçok çevre benzer kaygıları paylaştı. Deutsche Welle Türkçe’den Alican Uludağ’ın sorularını yanıtlayan MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, Kılıçdaroğlu’nu haklı bularak, birtakım uyarılarda bulundu. Siyasi cinayetler konusunda "somut şüpheler" olduğunu ifade eden Öneş, seçim sürecinde provokasyonlar olabileceğini söyledi. Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ise, cinayet söylentilerinin bilinçli olarak çıkarıldığını söyledi.

Daha önce yaşanan saldırılar...

Konuyu gündeme getiren Kılıçdaroğlu'nun haklı olduğunu dile getiren Öneş, "Toplumun aydınlanması ve bilinçlendirilmesi bakımından zamanında yapılmış bir uyarı olarak görüyorum” dedi. Kılıçdaroğlu’nun daha önce uğradığı saldırıyı da hatırlatan Öneş, şöyle devam etti: "Böylesine linç olayına karşı yetkili kurumsal yapılar seyirci kaldı. Yargı organı seyirci kaldı. Yargı sisteminde gelişen bu olayla ilgili süreçlerde fiili yaratanların sorumluların, sorumlu şahsın, linç olayı içinde gözüken şahısların iktidar partisi mensupları tarafından destek alması çok ibret verici bir olaydı." Öneş, İyi Parti Genel Başkanı Akşener'in evinin önünde eylem yapıldığını, Gelecek Partisi Genel Başkanı Özdağ'ın Ankara'da darp edildiğini, bazı gazetecilere yönelik saldırılar olduğunu anımsattı. Faillerin ortaya çıkmasına karşın yargılamalardan bir sonuç çıkmadığının altını çizen Öneş, "Bu olayların savsaklandığını biliyoruz. Tüm bu olayların siyasi iktidar cenahından hatta tepe yöneticileri tarafından desteklendiğini de görebiliyoruz" ifadesini kullandı.

'Somut durumu şüpheyi ortaya çıkarıyor'

Öneş, Sedat Peker'in de sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada ölüm listeleri olduğunu açıklandığına dikkati çekerek, "Sedat Peker'in yurt dışından attığı Tweetlerle ortaya koyduğu bu konuyla bağlantılı bilgiler konusunda hiçbir araştırmanın yapılmaması ve bu Tweetlerdeki somut veriler bize Türkiye'de siyasi cinayet olayı ile karşılaşabileceğimiz gibi somut durumu şüpheyi ortaya çıkarıyor" değerlendirmesini yaptı. Öneş, "Seçim sürecine gidilirken bir provokasyon bekliyor musunuz?" sorusuna ise "Beklemiyorum dersem, doğru söylemem. Çünkü böylesine bir iklimde özellikle Türkiye demokrasisini engellemek isteyenler unsurların böylesine olaylara tevessül etmeleri ihtimalini daime dikkate almak durumundayız" karşılığını verdi. Bu konuda duyarlı olunması gerektiğini belirten Öneş, muhalefete "birlikte hareket etmeleri" çağrısında bulundu.

Tantan: Söylentiler bilinçli olarak çıkarılır 

Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ise, "Hangi makamda olursa olsun, o kişinin makamını kaybetmemek, iktidarda olan siyasilerin de iktidarını kaybetmemek için makama, iktidara talip olanları tasfiye etmek adına çalışma yapıldığı algısı yaratılır. Korku, panik ortamının yaratılmasıyla kendilerinin halk tarafından kabullenmesi sağlanır ve o iktidara gelmelerini engelleyebilirler. Yani söylentiler bilinçli olarak çıkarılır ve bunlar siyasi parti yetkililerine el altından duyurulur. Planlı, programlı olarak yapılır. Burada yerli ve yabancı işbirliği içinde olan aktörlerin de payı olabilir" ifadelerini kullandı. 

HABER MERKEZİ


Etiketler : MİT, Cevat Öneş,