Eşit ve özgür hayat için

02 Haz 2018

‘Kadınların oyu eşit ve özgür hayata’ sloganıyla yarın Kadıköy’de bir araya gelecek olan feminist kadınlar, bisiklet eylemi gerçekleştirecek

Feminist kadınlar, “Kadınların oyu eşit ve özgür hayata” sloganıyla yarın Kadıköy’de bir araya gelerek bir bisiklet eylemi düzenleyecek. Saat 15.00’da Kadıköy’deki Karaköy İskelesi önünde toplanacak olan kadınlar, bisikletlerine bağladıkları mor kurdeleler eşliğinde feminist bisiklet eylemini gerçekleştirecek. Ardından saat 16.30’da Yoğurtçu Parkı’nda Ritim Kolektif eşliğinde başka bir etkinlikle daha kampanyalarına devam edecekler. Kampanyada yer alan feministlerden biri olan Selin Top, etkinliği 16 yıldır iktidarda olan AKP hükümetinin cinsiyetçi ve saldırgan politikalarını teşhir etmek için başlattıklarını belirterek, “İstediğimiz kahkahalarımızla, isyanımızla, renklerimizle pedallamak” dedi.

‘Yaşamı savunuyoruz’

Kamusal alanın kadınlara kısıtlandığını ve kadınların bisiklet sürmesinin makbul karşılanmadığını söyleyen Selin Top, “Nefes alabileceğimiz kamusal alan anlayışı olmamakla birlikte mevcut olan da yok ediliyor. Bu talan ve yok etmeye dayalı zihniyete karşı herkesin ilk aklına gelen zeytin ağaçlarına sarılan, dozerlerin karşısına dikilen, HES’lere karşı suyunu savunan, mahallesi yok edilecekken makinelerin karşısında duran kadınlar. Kadınlar yaşamı savunuyor. Hayatını savunuyor” ifadelerini kullandı.

‘Hayatı istiyoruz’

ilk eylemlerini forum şeklinde anneler gününde gerçekleştirdiklerini söyleyen kampanya gönüllüsü, “Bisiklet eylemimizde 16 yılın cinsiyetçi politikalarını teşhir edeceğiz” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “Oy verirken ne kadar kadın aday olduğu, bu adayların kaçıncı sıradan gösterildiği, partinin toplumsal cinsiyet yaklaşımı bizler için önemli parametreler olacak. Bu açıdan baktığımızda HDP’nin tavrını olumlu buluyoruz.” Son olarak kadınlara çağrı yapan Selin Top, “2 Haziran’da birlikte pedallayalım, birlikte kime neden oy vermeyeceğimizi konuşalım. Oylarımız eşit ve özgür hayata diyelim. Özetle hayatlarımıza sahip çıkalım diyoruz” dedi.


Etiketler :