Eşbaşkan Demir: Kayyum talan mantığıdır

15 Tem 2020

Diyadin Belediyesi'ne kayyum atanmasına tepki gösteren Eşbaşkan Evren Demir, belediyeyi işleyemeyecek bir şekilde aldıklarını hatırlatarak, kayyum mantığının talana dayandığını vurguladı

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yüzde 58 oy oranıyla kazandığı Ağrı Diyadin Belediyesi'ne kayyum atandı. Belediye Eşbaşkan Betül Yaşar ise dün gece sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Mezopotamya Ajansı'na konuşan Belediye Eşbaşkanı Evren Demir, kayyum atamasına tepki göstererek, yerel seçimlerde halkın iradesiyle iş başına geldiklerini hatırlattı.

Bir önceki kayyumun belediyeyi borç altına soktuğuna değinen Demir, belediyeyi devraldıklarında kullanılmayacak durumda olan hizmet araçlarıyla halkın ihtiyaçlarını karşılamak zorunda kaldıklarını belirtti.

'Aylarca arasınlar hukuksuz işlem göremezler'

Tüm zorluklara rağmen halkın hizmet beklentisine cevap olmak için çalışmalar yürüttüklerine dikkat çeken Demir, "Bununla birlikte birçok projemiz için ihalelerimizi gerçekleştirerek çalışmalara başladık. Gelinen noktada AKP- MHP faşist iktidarı bir kez daha gerçekliğini gösterdi. Bunların zihniyetleri kesinlikle halka hizmet değil. Eşbaşkan arkadaşımızın gözaltına alınmasına gerekçe edecekleri somut ve hukuki tek bir gerekçe yoktur. Belediye binasını değil saatlerce isterlerse günlerce veya aylarca arasınlar tek hukuksuz bir işlem göremezler diye konuştu.

'Hazmedemediler'

Yerel seçimlerin ardından belediyenin 4 milyon TL borcunu ödediklerini paylaşan Demir, göreve geldikleri günden bu yana sadece yakıt kaleminde 40 bin TL belediyenin tasarruf edildiğini ve belediye kasasına aktarıldığını kaydetti. Belediyenin bütün gelir ve giderlerini şeffaf bir şekilde halkla paylaştıklarını ifade eden Demir, "Onlar bunu da hazmedemediler. Kayyım mantığı kesinlikle hizmet mantığı değil, yolsuzluk ve talan mantığıdır. Belediyeyi devraldığımız zaman bu duruma bizzat şahit olduk. Bir dahaki seçimde hiçbir düzen partisinin Diyadin’de aday çıkaracağına dahi inanmıyorum. Kayyımlar zorla gelip oturdukları koltuktan halk tarafından tekrar geri gönderilecekler. Belediye bizim için bir binadan ibaret olduğu için kayyım orda otursun. Biz halkımızla iç içe olmaya devam edeceğiz" dedi.

AĞRI


Etiketler : Diyadin Belediyesi, kayyum, hdp,