Erilliğe karşı aktif mücadele

06 Tem 2018

HDP Kadın Meclisi 9 Temmuz’da toplanıyor. Meclis Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, ‘Toplantıda AKP’nin kadın düşmanı politikalarını teşhir ederek, mücadeleyi yükseltme kararlılığımızı ortaya koyacağız’ dedi

Berivan Altan/Ankara-MA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) bünyesinde faaliyet gösteren kadınların örgütlü gücü Kadın Meclisi, 24 Haziran baskın seçimlerinden sonra ilk kez 9 Temmuz’da bir araya gelecek. HDP Genel Merkezi’nde yapılacak toplantıda kadınlar seçim değerlendirmesini, yeni dönem planlaması ile kadın mücadelesinde nasıl bir yol ve yöntem izleyeceklerini belirleyecek. Kadın Meclis Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, toplantıyla ilgili bir ön bilgi vererek seçimlerdeki çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Aktif çalışma yürütüldü

24 Haziran baskın seçim sürecindeki çalışmaların her alanında kadınların aktif olarak yer aldığını vurgulayan Dilan Dirayet Taşdemir, “Çalışma yürüttüğümüz tüm alanlarda kadınlar demokratik bir ülkenin inşası ve kadın özgürlüğünün vazgeçilmez olduğunu bir kez daha bize hatırlattı ve bu hassasiyetle aktif seçim çalışması yürüttüler” dedi.

Düşman politikalar

AKP iktidarının kadın ve çocuk düşmanı politikalarının bugün şiddet olarak topluma geri döndüğünü belirten Taşdemir, “Çocuklara yönelik istismar ve kadına yönelik şiddet tesadüf değil. AKP iktidarının yaratığı toplumsal sonuçlardır. Ataerkilliği yücelten, kadınlık değerlerini aşağılayan, çocukları değersizleştiren bir politika egemen kılınıyor” ifadelerini kullanarak şöyle devam etti: “Olağanüstü Hal (OHAL) ile kadın ve çocuklara destek olan kurumlar kapatıldı, kadınlar ve çocuklar dayanışmadan yoksun bırakıldı.”

‘Teşhir edeceğiz’

Kadın Meclisi olarak hem seçim sürecini hem de kadın ve çocuklara yönelik yükselen şiddetti konuşacakları bir meclis toplantısı yapacaklarını söyleyen Taşdemir, “Toplantıda, AKP’nin kadın düşmanı politikalarını teşhir etme ve mücadeleyi yükseltme kararlılığımızı ortaya koyacağız” diye konuştu.

Kadın ve çocuk gündemi

Mücadele alanlarından birinin de geçmiş dönemlerdeki gibi parlamento olduğunu kaydeden Taşdemir, “Daha önceki dönemlerde de kadın parlamento grubumuz aktif bir mücadele yürüttü, yeni dönemde de bu mücadele devam edecek. Kadınların ve çocukların gündemini Meclis’e taşıyacağız. Meclis’in eril yapısının dönüşümü için de aktif bir mücadele hattını öreceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.


Etiketler :