Erdoğan'ın korumasına dondurmalı protesto

11 Haz 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumasının geçtiğimiz günlerde dondurma yiyen bir kadını uyarması üzerine İzmir'de kadınlar dondurma yiyip bacak bacak üstüne atarak protesto etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün Beylerbeyi'nde dondurmacıya uğrayıp, dondurma yedi. Bu sırada Erdoğan'ın koruma müdürü yan masada oturan bir kadına bacağını indirmesini işaret etti. Bir başka görevli de araka masada oturan iki kadına dondurma yerken maskelerini takıp çıkarmaları uyarısında bulundu.

Bunun üzerine İstanbul Sözleşmesi Bizim Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu, Cumhurbaşkanı korumasının uyarısını bacak bacak üstüne atıp dondurma yiyerek protesto etti. Kadınlar ayrıca protestolarında kadınları katleden erkeklerin adlarını anarak "katil" diye bağırdı. 

İstanbul Sözleşmesi için eylem

Kadınlar öncesinde de Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde 7 gündür İstanbul Sözleşmesi için nöbet tutuyor. Dün gerçekleşen nöbette uzaklaştırma kararına rağmen eski eşi Sezgin Zilkaya tarafından katledilen Sibel Zilkaya'nın hikayesi okundu. Eylemde kadınlar adına Deniz Uslu Emine Akbaba ve Berfin Kaya söz aldı.

Kadınlar son olarak Sözleşmenin resmen feshedileceği 1 Temmuz'daki mitinge çağırarak o tarihe kadar alanlarda olacaklarını söyledi. Eylem sloganlarla ve alkışlarla sona erdi.

Kaynak:Etha


Etiketler : Cumhurbaşkanı Erdoğan koruması, İİstanbulSözleşmesiYaşatır, Kadınlardan dondurmalı protesto, İstanbul Sözleşmesi,