Emevi Camii, '93 Harbi ve II. Katerina: Rusya simgelerle konuşuyor

06 Mar 2020

Erdoğan ve Putin arasında dün geçekleşen görüşmedeki simgesel mesajlar, görüşmeden çıkan 'ateşkes' kararından daha fazla gündeme oturdu: 'Putin Erdoğan’ı trolledi'

İdlib krizinin tırmanması üzerine dün Moskova'da bir araya gelen AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 5 saat 40 dakikalık bir görüşmenin sonunda 'ateşkes' yapılacağını açıkladı.

Daha önce de birçok kez ilan edilen ancak bir türlü sahada karşılık bulmayan 'ateş' ile ilgili yapılan son görüşme simgesel mesajlar altında gerçekleşti.

Putin’in Suriye ordusunun İdlib’e yönelik başlattığı operasyon öncesi Emevi Camii’nde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile verdiği fotoğraf günlerce gündem olmuştu.

Dünkü görüşme öncesinde ise, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından Rusya ile Osmanlı arasında gerçekleşen '93 Harbi'ne ilişkin paylaşımda bulunulmuştu. 1877-1878 yıllarında gerçekleşen o savaşta Osmanlı yenilmiş ve Bulgaristan bağımsızlığını kazanmıştı.

Simgesel mesajlar dün ki Moskova görüşmesinde de devam etti.

Moskova'da Osmanlı göndermesi

Putin'in, Türk heyetini karşıladığı ve ortak basın açıklamasının yapıldığı salonda yer alan heykeller ateşkes kararından daha fazla gündem oldu. Türk heyeti, salonda yer alan II. Katerina'ya ait bronz heykelin önünde konumlandırıldı. 1729-1796 yılları arasında 34 yıl Rusya'yı yöneten II. Katerina, Kırım'ın Osmanlı'nın elinden çıkmasına neden olmuştu.

Suriye'nin bağımsız Halep vekili Fares Shehabi, sosyal medya hesabından paylaştığı bu fotoğrafa dair şu yorumda bulundu: “Moskova'daki Türk heyeti, Osmanlı imparatorluğunu 11 kez yenen Büyük Catherine heykelinin altında! Erdoğan Türkiye'yi mümkün olan her şekilde aşağıladı ..!”

'Putin Erdoğan'ı trolledi'

Salondaki bir diğer heykel ise Erdoğan ve Putin’in tam ortalarında duruyordu. Altında bir de saat bulunan bu heykel yine “93 Harbi”ni anlatıyordu. 1877-1878 yıllarında Bulgaristan’da Osmanlı’yı yenilgiye uğratan Rus askerleri temsil ediliyordu.

Al Monitor Rusya Editörü Maxim A. Suchkov, sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflarla, Rusya Devlet Başkanı Putin’in dün gerçekleşen görüşme ve müzakereler sırasında Erdoğan ve Türkiye’yle dalga geçtiğini belirtti.

“Putin Erdoğan’ı trolledi” diye yazan Suchkov, iki fotoğraf yayınlayarak, fotoğraflarda ağır mesajlar olduğunu, görüşme salonunun buna göre dizayn edildiğini dile getirdi.

Kaynak: MA

 


Etiketler : Moskova, ateşkes, idlib, putin, Erdoğan,